Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Diğer Kripto Paraları Olumsuz Etkiliyor Olabilir

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Diğer Kripto Paraları Olumsuz Etkiliyor Olabilir
Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Diğer Kripto Paraları Olumsuz Etkiliyor OlabilirBitcoin aradan geçen uzun yıllara rağmen kripto para piyasasının hala en büyük koini durumunda. Bitcoin’in piyasadaki hakimiyet endeksine bir göz attığımızda altkoinlerin bu durumdan nasıl etkilendiğini görebiliyoruz.

Bitcoin Hakimiyeti

Piyasada Bitcoin’den teknolojik anlamda çok üstün, çok daha hızlı bir koin bulmak aslında kimine göre gayet mümkün. Ancak Bitcoin buna rağmen piyasanın en büyüğü olmaya devam ediyor. Bu pek çok farklı sebebe bağlanabilir: Bitcoin’in ilk koin olması, insanların en çok Bitcoin’den haberdar olması gibi.

Bitcoin’in piyasadaki bu hakimiyetiyle birlikte yeni bir ölçüt oluştu: Bitcoin Hakimiyet Endeksi. Bu endeks Bitcoin’in toplam değeriyle piyasanın genel piyasa hacmi arasında ilişkiyi açığa çıkarıyor.

Bu endeksin genel olarak yüksek olduğunu söylemek pek şaşırtıcı olmasa gerek. Bitcoin’in hakimiyet oranı çoğu zaman yüzde 40 civarında kalmayı başardı. Bu da kabaca Bitcoin’in toplam piyasa hacminin, genel piyasa değerinin yaklaşık yüzde 40’ına denk geldiği anlamına geliyor. Ancak bu oranın bu yıl içerisinde yüzde 50, hatta yüzde 55 gibi seviyelere yükseldiğini gördük.

Bitcoin’in hakimiyetindeki bu artış aslında piyasadaki diğer koinlerin pek işine yaramıyor çünkü insanlar yalnızca Bitcoin’e odaklanmaya başlıyorlar.

Bu endeksteki artış altkoinlerin likidite konusunda da sorun yaşamalarına yol açıyor. Piyasadaki koinlerin ciddi bir kısmının piyasa hacmi 10 milyon dolar veya daha az. Bitcoin Hakimiyet Endeksi’ndeki artış bu koinlerin likidite sorunu yaşamasına yol açıyor. Endeksin artması demek Bitcoin’e akan paranın artması demek ki bu da diğer koinlerin zor anlar yaşamasına sebep oluyor.

Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Diğer Kripto Paraları Olumsuz Etkiliyor Olabilir isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in Piyasadaki Hakimiyeti Diğer Kripto Paraları Olumsuz Etkiliyor Olabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin en son bu şekilde yükseldiğinde… Dikkat! Forbes: Bitcoin Büyük Bir Hareketin Eşiğinde 5 Ocak Bitcoin fiyat analizi: BTC yükselen üçgen formasyonu Rus WEX Kripto Para Borsası Hakkında Polise Yapılan Şikayetler Doldu Taştı! WSJ: Bakkt’ın Bitcoin Vadelileri, Onay Almaya Çok Yaklaştı! Türk Kripto Borsasından 13 Milyon TL’lik Bitcoin, Ethereum ve Ripple Çalındığı Ortaya Çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır