Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri…

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri…
Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri…

© Reuters.  Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri…© Reuters. Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri…

Kripto para piyasaları için yoğun bir gündemden geçildi. G20 sürecinin sakin atlatılması ETF beklentileri ile 2018’in Nisan ayından sonra yeniden bir yükseliş trendine giren Bitcoin yatırımcılarını sevindirdi. ETF kararı olumsuz olsa da 8.200$ ‘in üstünde fiyatlanan Bitcoin şimdilik sakin bir görüntü çiziyor.

Henüz kurumsal yatırımlar ve Wall Street’in getireceği para ile karşılaşmamış olan kripto para piyasaları olgunlaşma sürecini tamamlamak ile meşgul. Böyle bir olgunlaşma sonrası Bitcoin’in eski günlerinin üstüne çıkması olası çok bir ihtimal. Fakat henüz ufukta bir Wall Street yatırımı veya ETF kararı görünmüyor. Piyasanın olgunlaşması için bu kararlar çok önemli olsa da hala kripto paralar hakkında bir çok karşıt görüş mevcut.

Peki bu süreç öncesi önemli ekonomist , CEO ve işadamlarının kripto paralar hakkında fiyat tahminleri nedir?

Olumlu tahminlerden başlayacak olursak;

Avenue Capital Group kurucularından Marc Larsy;

Yaklaşık 9,6 milyar dolar varlığın kontrolünü elinde bulunduran borç yönetim şirketinin CEO’su Larsy CNBC’ye verdiği röportajda :

”Bitcoin kendine gittikçe yer edinirken ve daha çok yerde alışveriş işlemlerinde kullanımına izin verilirken benim için önemli olan pazarda alacağı fiyat. Benim tahminim bu sene sonuna kadar 20.000-40.000 dolar arasında bir yerde kapatacak.”

Reddit ve Risk sermayesi Initialized Capital kurucu ortağı Alexis Ohanian;

CNBC’de yayınlanan Power Lunch isimli programa katılan Ohanian Bitcoin ile ilgili yıl sonu tahminlerini 20.000 dolar ve Ethereum için ise 1.500 olarak yaptı.

“Bitcoin yıllar içerisinde teste tabi tutularak bugünlere geldi. Bu kripto paranın değer saklama aracı olarak bir alternatif olduğunun en bariz delili. Fakat kripto paranın değer saklama aracı olarak bir alternatif olduğunun en bariz delili.”

Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead;

1 milyar dolar değerinde bir kripto para hedge fonu olan Pantera Capital’ın CEO’su Dan Morehead, kripto para piyasasının uzun gelecekte 40 trilyon dolarlık bir hacime ulaşacağını ön görüyor.

“Büyüleyici bir pazar. Hiç kimsenin sahip olmadığı 400milyar dolarlık bir piyasa. Bunun daha önce hiç görmedik. Piyasaya bir bütün olarak kolayca 4 trilyon dolara gidebilir, 40 trilyon dolar ise kesinlikle mümkün. Bu on yıllık tahmin, bu gerçekleşecek.”

Milyarder Yatırımcı Tim Draper;

California San Mateo’daki kendi kurduğu Draper Üniversitesinde düzenlenen Block Party’e katılan Draper’in tahminleri en cömert tahminlerde biri:

“2022’ye kadar bir BTC fiyatının 250.000 dolar olacağını düşünüyorum. Buna inanın. Çılgın olduğunuzu düşünecekler , ama asla inanmaktan vazgeçmeyin. Şu an bu sürece girmiş bulunmaktayız ve bu kesinlikle harika olacak. ”yorumunda bulunda. Draper daha önceki başarılı tahminleri ile dikkat çekmişti. 2015’te 2017 sonuna kadar BTC’nin 10.000 doları göreceğini ön görmüştü.

John Mcafee;

Kripto para piyasasının sansasyonel isimlerinden biri olan ilk ticari anti virüs yazılımının sahibi olan John Mcafee’nin Bitcoin gelecek tahmini ise en az kendisi kadar sansasyonel. 2017 yılının temmuz ayında Twitter’dan kendisine yönlendirilen Bitcoin 3 sene içerisinde 500.000 dolar olur mu? Sorusuna verdiği “Eğer olmazsa televizyona çıkıp cinsel organımı yiyeceğim” dedi. 2017’nin kasım ayında ise iddiasını büyüterek 2020 için hedefi 1milyon dolara çıkarttı.

Ünlü iş adamları ve CEO’lardan olumlu görüşleri olanlar olsa da buna karşıt görüşlü iş adamları da bir o kadar fazla

Bill Gates ;

Microsoft’un kurucusu Bill Gates , Reddit’teki soru-cevap oturumunda “kripto paraların, doğrudan ölüme neden olan ender bir teknoloji” olduğunu söyledi.

“Kripto paraların ana özelliği gizliliktir. Bunun iyi bir şey olduğunu düşünmüyorum. Kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terör finansesinin kolaylaşması iyi bir şey değil. Şu anda ki para birimleri uyuşturucu satın almak için kullanılmakta ve bu yüzden kripto paralar doğrudan ölümlere sebebiyet veren nadir bir teknoloji. Bence ICO’lar ve kripto para birimleri etrafındaki spekülatif dalga , son derece riskli.”

Warren Buffett;

Kripto paralara en çok karşı çıkanlardan biri de 87 yaşındaki yatırımcı ve Berkshire Hathaway’in CEO’su Warren Buffet, Nebraska’da Yahoo Finance ile yaptığı röportajda

“İnsanların satın aldığı ve yatırım yaptıklarını düşündükleri iki öge var. Birisi yatırım ve diğeri değil. Bir çiftlik , apartman dairesi ya da bir işletmeyle ilgili bir şey satın alırsanız bunu özel bir esasla yapabilirsiniz ve mükemmel bir yatırımdır. Size geri dönüş sağlaması için yatırımın kendisine bakıyorsunuz. Şimdi , Bitcoin veya kripto para birimi gibi bir şey satın alırsanız, gerçekten hiçbir şey üretmeyen herhangi bir şeye sahip olursunuz. Yalnızca bir sonraki adamın daha fazla para ödeyeceğini umuyorsunuz.”

Citadel’in Kurucusu Ve Ceo’su Ken Griffin;

En eski yatırım fonlarından biri olan ve şuan 30 milyar dolarlık fon yöneten Citadel’in CEO’su Ken Griffin CNBC’ye :

“Kripto para birimlerine yatırım yapmamız gerektiği söyleyen tek bir portföy yöneticimiz bile yok. Güvenmediğim bir yatırım aracının likidite sağlayıcısı olmak istediğimi sanmıyorum. Ayrıca, kripto paralar ihtiyacımız yok.”

2017’nin sonunda ise Bitcoin’i 1600’lü yıllarda ki lale çılgınlığına benzetmişti.

George Soros;

Bloomberg News’e konuşan ünlü yatırımcı ise Bitcoin’i tipik bir balon olarak tanımlamıştı.

“Diktatörlükler yükseldikçe , daha farklı bir sonuca ulaşacaksınız , çünkü bu ülkelerin yöneticileri Bitcoin’i yurtdışında sakladıkları bir kara gün parasına dönüştürecekler.”

Fakat Blockchain teknolojisi ile ilgili olumlu görüşleri olan George Soros’un geçtiğimiz aylarda kripto paralara yatırım yaptığı ile ilgili iddialar ortaya atılmıştı.

Ekonomist Joseph Stiglitz;

Colombia Üniversitesi profesörlerinden Nobel Ödüllü Ekonomist Joseph Stiglitz Bitcoin’in anonim doğası gereği suç işlenmesi ve kara para aklanması için rahatlıkla kullanılabilir olduğunu belirtti. Stiglitz sektörün henüz küçük olduğu için sert hamleyi yapmak için beklendiğini düşünüyor.

“Bir yandan tamamen şeffaf bir bankacılık sistemi oluşturmak için çaba sarf ederken , öte yandan da gizlilik odaklı bir ödeme yöntemine sahip olamazsınız. Eğer Bitcoin gibi bir ‘delik’ açılırsa ; o delikten her türlü yasa dışı aktivite geçer gider ve hiçbir hükümet buna izin vermez.”

Bitcoin’i destekleyen ve karşısında duran iki kesiminde alanlarında çok saygıdeğer ve söz sahibi olduklarını kabul etmek lazım. Özellikle şüpheci yaklaşan kişilerin sektörlerinde efsane olduklarını söyleyebiliriz. Fakat George Soros ve Warren Buffet’in 87, Joseph Stiglitz’ in 75 yaşında olduğunu dikkate aldığımızda kripto para vizyonunun genç nesille daha uygun olduğunu söylemek mümkün. Kaldı ki Warren Buffet’in 2014’e kadar teknoloji hisselerine yatırım yapmaya soğuk olduğunu ,Google ve Amazona zamanında yatırım yapmayarak itiraf ettiği pişmanlığı biliyoruz. Kripto paraların geleceği için konuşmak için henüz çok erken olsa da ekonomi de bir gelenekçi- yenilikçi çatışması ortaya çıkardığını söylemek mümkün.

Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri… isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in Geleceği Ne Olacak? İşte CEO Tahminleri… - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Eski JPMorgan analisti, Bitcoin’de kötü günlerin bittiğinden şüphe duyuyor Tom Lee, Bitcoin’in niçin 40,000 dolara çıkabileceğini açıkladı Stellar 3% düşüşle 0,07855 seviyesinin altına geriledi Bitcoin Fiyatları, G20 Liderlerinin Düzenleme Çağrısı ile Düşüşe Devam Ediyor Bitcoin Gold Geleceği Var mı? Gizli Görevdeki Polise Bitcoin Satan İsim, Hapis Cezası Alabilir!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır