Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine ne sebep oldu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine ne sebep oldu?
Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine ne sebep oldu?


Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine neden olan konular hala tam anlamıyla açığa kavuşmadı. Bitcoin Ekim 2017’den bu yana bu kadar düşük seviyeler görmemişti. Piyasadaki bu çöküş neden yaşandı?

Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine neden olan olaylar nelerdir?Kripto piyasasında yaklaşık iki haftadır devam eden düşüşler 2017 yılının Ekim ayından dan beri görülen en düşük seviyelerdir. Bitcoin, 3456 $ ‘a kadar düştü. Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine sebep olan olaylar neydi? Uzmanlar bu denli bir çöküşün sebepleri üzerinde kafa yormaya devam ediyor. (bknz: Bitcoin kritik bir haftaya giriyor.)

Bitcoin’in fiyatı (BTC) 2018 yılı içerisinde en düşük seviyeleri gördü ve son 24 saat içinde, 5,2 milyar dolar civarındaki nispeten düşük günlük hacmine rağmen BTC yüzde 12’nin üzerinde bir düşüş kaydetti. Ancak, BTC’nin işlem hacmi, büyük satış emirlerinin ciddi miktarda artmasından dolayı 6,3 milyar dolara kadar yükseldi.

Bitcoin fiyat grafiği:


BTC’nin 25 Kasım’da 4.000 doların altına düşmesi, kripto piyasasında panik havası yarattı. Bu durum, kısa vadeli eğilim açısından tedirgin edici olmaya devam ediyor. Normalde satışların işlem hacmini yükseltmesi gerekirken, satışlar işlem hacminin düşük olmasına rağmen gerçekleşiyor.

Ayılardan gelen ciddi bir satış baskısı yok!Muazzam bir satış baskısı olmadan BTC, 3.456 $ seviyesine geriledi. Buna karşılık, BTC’nin fiyatı Kasım ayının başlarında 5.000 $ seviyesine düştüğünde, BTC’nin hacmi 8 milyar dolar civarındaydı. 23 Kasım’da, Bitcoin fiyatı 4.100 dolara düştüğünde, BTC’nin işlem hacmi 5,1 milyar dolar civarındaydı. Geçtiğimiz haftada, Bitcoin, ayılardan gelen büyük satış emirleri olmadan yıl içindeki en kötü satışlardan birini yaşadı. (bknz: Kripto para piyasalarının iki baş ağrısı )

CCN’de yer alan bir haberde bu konuyla ilgili şöyle bir açıklama yapılıyor:

“Son günlerde hem Bitcoin hem de diğer önemli kripto para birimlerinde endişe verici bir trend var. Günlük işlem hacimlerinin düşük olmasına rağmen, bu dijital varlıklar büyük marjlarda düşüş sergiliyor. BTC’nin hacmi ortalama 5.1 milyar dolar civarındadır. Bu da gösteriyor ki; BTC, ayılardan ciddi bir satış baskısı görmemesine rağmen son 24 saatte % 3.5’den fazla düşüş yaşadı. ”

Önemli bir yatırımcı ve teknik analist olan Peter Brandt, yeni ve acemi yatırımcılar pes ederken, güçlü ellerin daha fazla BTC biriktirmeye devam ettiği bir aşamaya girdiğimizi söylüyor:

“Zayıf halkadaki yatırımcılar pes ettiğinde ve güçlü eller stratejik olarak biriktirdiğinde, BTC yaşam döngüsünün evresine giriyor.”

Coinbase CTO‘su Balaji Srinivasan ise, İsviçre’nin Zug kentinde düzenlenen TechCrunch’ta piyasadaki çöküşü değerlendirdi. Kripto piyasasının sürekli balon-patlama-yükseliş-ralli döngüsü içerisinde olduğunu söyledi. Ve sektördeki büyük yatırımcılar da BTC’nin son çöküşünün bu döngüden farklı olmadığını düşünüyor.

(bknz: Kripto fenomenleri Bitcoin hakkında hype peşinde!)

Kripto piyasası neden çöküyor?Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine sebep olarak gösterilen Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV arasındaki Hash savaşlarıdır. Ki bu savaşlar henüz netlik kazanmadı. Piyasada belirsizliğe neden olmaya devam ediyor. Ayrıca ABD borsalarındaki ani düşüşler ve bu düşüşlerin küresel ekonomi üzerindeki etkisi, Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine sebep olarak gösteriliyor.

(İlgili haber: Bitcoin hash savaşları yüzünden kan kaybetmeye devam ediyor. )

ABD piyasalarındaki satışlar sadece Bitcoin’in 3556 dolara düşmesine sebep olmadı. Bu satışlar kripto piyasının yanı sıra çok sayıda ülkenin ekonomisini de olumsuz etkiledi. Özellikle bu satışlardan dolayı, Çin, Güney Kore, Japonya gibi Asya’daki önde gelen ekonomilerin borsaları olumsuz etkilendi.

Kripto para birimi hala düşük likidite ve düşük hacmi ile henüz başlangıç aşamasında olan bir varlık sınıfıdır. BTC’nin küresel finansal piyasayı etkileyebilmesi için trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması gerekir. Bu gerçekleşene kadar, dünyanın en büyük varlık yöneticilerinde ve bankalarında yaşanan sıkıntılardan etkilenmesi çok doğal bir durum olacaktır.

(bknz: Bu devirde kripto paranızı satmak 2001 yılında Amazon (NASDAQ:AMZN) hisselerini satmaktan farksız)

Kaynak: cnn

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’in 3456 dolara düşmesine ne sebep oldu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple’ın CEO’su Garlinghouse: Bitcoin’de uzun pozisyon aldım Anket: Fen ve Yaşam Bilimleri Kurumlarındaki Blockchain Kullanımı 2017 Yılından Beri Üç Kat Arttı Ethereum için Truffle, Infura ve MetaMask neden önemli? Bitcoin Fiyatı 4 Yıl İçinde 100.000 Dolar’dan Yüksek Olacak Roubini Yine Dilini Tutamadı: ‘Kendini Beğenmiş’ Bitcoin Yatırımcıları Hiçbir Şeyden Anlamıyor Bitcoin 4.000 Dolar Aşağısına Geriledi – Sebep Çin ve ABD’nin Yeni Gelişmesi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır