Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Volatilitesindeki Düşüş Kısa Vadeli Rallinin Habercisi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Volatilitesindeki Düşüş Kısa Vadeli Rallinin Habercisi
Bitcoin Volatilitesindeki Düşüş Kısa Vadeli Rallinin Habercisi


Yaklaşık 17 aydır süregelen ve yatırımcının iyice canını sıkan sürekli inişli çıkışlı grafikten sonra nihayet Bitcoin volatilitesindeki düşüş istikrara kavuştu. Bitcoin’in şu andaki gidişatı, 2017 yılı sonunda görülen patlamadan önceki tablonun aynısını anımsatıyor.

Durum Stabil, Volatilite Düşük! Fırtına Öncesi SessizlikFiyatlardaki volatilite yüksekliği yatırımcının çekingen bir tavır içine girmesine neden olur. Bu durumda yatırımcı elindeki meblağı ya “hodl” yapar, ya da satış yapıp başka mecralara kaydırır.

Bitcoin’in son üç aylık performansına baktığımızda 9 Ağustos’tan bu yana 6400$ seviyelerinde yer edinerek genel olarak istikrarlı bir görüntü sergiledi. Sadece eylül ayı ortalarında birkaç 7000 dolar bandını aşmayı denese de yeterli hacim ve desteği bulamadığı için tutunamadı. Ancak şu an için ağustos öncesindeki tedirginlik yaratan fırtınalı gecelerden eser yok.

Bakkt Platformu Ne Getirecek?Fiyatların stabil hale gelmesi olumlu gelişmeleri de beraberinde getirdi. New York Borsası tarafından kurulan Bakkt’ın Kasım ayında piyasaya sürülecek olması ve Bitcoin ve Bitcoin vadeli işlemlerini listeleyecek olması Kral’ımız açısından harika bir haber.

Bakkt platformunun faaliyete başlaması ile kripto dünyasına daha fazla kurumsal yatırımcının dahil olacağı öngörülüyor. Piyasanın duayenlerinden Goldman Sachs (NYSE:GS) bile ileriye dönük planları içinde kripto para birimi merkezli bir yapı oluşturma fikrini açıkça dile getirdi.

Eğer evdeki hesap çarşıya uyarsa Bitcoin, Bakkt projesi ile satış hacminde ve kripto döviz piyasasındaki alım satım faaliyetlerinde bütüncül bir iyileşme bekliyor. Bu iyileşme piyasada son 17 ayda kaybedilen paraların yerine gelmesi anlamına gelebilir. Tabi ki bunda son 3 ay içinde gösterilmiş olan ilerlemenin ve nispeten olumlu tablonun da etkisi büyük.

Bitcoin Volatilitesindeki Düşüş Ralli Habercisi OlabilirŞunu özellikle belirtmek istiyorum ki hacim ve volatilitenin iyice düştüğü zamanlarda aşağı veya yukarı yönlü büyük bir kırılmanın olması kuvvetle muhtemeldir. Bitcoin’in tarihsel sürecine baktığımızda bu kırılma genel olarak yukarı yönlü olmuştur. Son bir aydaki 7000 dolar seviyelerini test edip tutunamaması bunun en çıplak örneği. Aşağıdaki sunduğum tarihsel grafik de bunu doğrular nitelikte.


Volatilitenin azaldığı zaman dilimlerinde kısa vadeli işlemler her zaman az olmuştur. Çünkü Stabil bir tabloda al-sat yapmak için fırsatınız yok denecek kadar azdır. Emtia Stratejisti olan Mike McGlone için Bitcoin volatilitesindeki düşüş aslında bir olgunluk belirtisi. McGlone bu tezini şu sözleriyle destekliyor:

“Kripto piyasadaki volatilitenin azalması iyiye işaret. Bu, piyasanın olgunlaşmaya başlaması şeklinde yorumlanabilir. Yeni bir pazarda sistem oturuncaya kadar dalgalanmanın olması gayet normaldir.”

İstikrarlı bir kripto pazar, yeni yatırımcıların kripto-para birimi ticaretine başlamasına da vesile olacaktır. Yatırımcılar için bir yere yatırım yapmanın ön şartı, o yerin güvenli olup olmadığıdır. Güven ve istikrar yatırım ve parayı çekecektir.

Alış mı, Satış mı?Bitcoin’de bir süredir temel direnç seviyesinin 6.800 $ ‘ın üstünde oluştuğuna dikkat edin. Eğer Kral’ımız 6800 dolar seviyesini geçerse tahtını 7000 $ ‘ın üzerine kuracaktır. Bundan bir sonraki hedef ise 8000 $ dolar ve üzeri olacaktır. Ancak, Bitcoin’in geçen ağustos ayından beri tutunmaya çalıştığı 6800 dolar seviyesini bir hamlede geçmesi kolay olmayacaktır.

Yazılanlar şu an için ütopik gelebilir ancak Bitcoin’in geçmişte gerçekleştirdikleri (17.000$’çıkmak gibi) gelecekteki gerçekleştireceklerinin teminatıdır. Ayrıca Bitcoin’in 5.900 $ ‘ın altına düşmenin mümkün olmadığını aklınızın bir köşesine yazın. Dolayısıyla 6800 $’dan az olan her seviye, yatırımcıların BTC biriktirmesi gerektiğine kuvvetli bir işarettir. (YTD:yatırım tavsiyesi değildir!)

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Volatilitesindeki Düşüş Kısa Vadeli Rallinin Habercisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bakkt’a Son Bir Hafta Bitcoin 4.000’i Zorluyor Sır gibi saklanan EOS projesi resmen duyuruldu: Voice Ethereum Classic, Kripto Para Girişimlerini Destekleyecek Bitcoin’e 1860’ların petrolü benzetmesi Civic CEO’su: Kripto Kışı, Bitcoin ile Alt Koinler Ayrılmadan Bitmez

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır