Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Ne Olacak?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Ne Olacak?
Bitcoin Ne Olacak?

3/3


2/3


Bitcoin, oldukça şaşalı bir 2017 yılı geçirdikten sonra, güzel başladığı 2018 yılında inanılmaz bir düşüş trendine yakalandı. Lider kripto para birimi, en yüksek seviyesi olan 20.000 dolardan, gerisin geriye 3.100 dolara kadar düştü ve değerinin büyük bir kısmını kaybetti.

Bitcoin: Çalkantılı 2018 ve 2017 Yılı
2017 yılındaki yükseliş ile ana akım medyanın ve bir çok önemli kurum ve kuruluşun da ilgisini çeken BTC, bazılarına göre sadece içi boş bir ‘balon’ iken, aralarında Nobel ödüllü ekonomistlerin de olduğu bazı kitlelere göre ise geleceğin para birimine giden yoldaki yegane araç. Ron Paul gibi ekonomistler, ABD’nin merkez bankasının kaldırılması ve yerine kripto para birimlerin geçmesi gerektiğini düşünürken, başka bir ünlü isim Nouriel Roubini ise, sık sık Bitcoin’in hiçbir değere sahip olmadığını vurgulayanlardan sadece birisi.

Bitcoin geçtiğimiz Kasım ayı ile başlayan düşüşü Aralık ayında da sürdürdü ve ara ara 3.100 dolara kadar geriledi ki bir çok isim BTC’nin 6.000 doların aşağısına inmesinden sonra bunun ”sonunun geldiğini” dile getirdi. Ancak basın saatine göre görülebildiği üzre, Bitcoin de dahil bütün kripto para birimleri yine sert bir ralli ile yükselişe geçti ve BTC kendisini 4.200 doların üzerine attı.

2018 yılının bu fiyat aralığında geçeceği ön görülürken, 2019 yılı ciddi anlamda karmaşık gibi görüntü çizmekte. Lider kripto para birimini 2019 yılında ne gibi gelişmeler bekliyor, gelin birlikte bakalım.

Bitcoin’i 2019 Yılında Ne Bekliyor?
Bitcoin, 2019 yılında bir çok yeniliğe gebe. İlk olarak teknik detaylara değinecek olursak, BTC’nin 2017 yılında yaşadığı yükseliş ile sorun haline gelen mikro ödemeler ve ağdaki işlem ücretleri, Lightning Network ile çözüme kavuşturulmak isteniyordu. 2018 yılı içerisinde de tam gaz geliştirilmeye devam eden Lightning Network protokolünün, 2019 yılında gerçek anlamda ticari kullanıma açılması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin tabanlı ‘dünyanın en az pahalı’ satışı gerçekleştirilmiş ve 1 dolar ile oluşturulan sanat eseri, 1 milisatoshi karşılığında ( 0.000000037 dolar) satılmıştı. Bu bile LN teknolojisinin ne kadar hazır hale geldiğini gözler önüne sermekte. Bunun yanı sıra Blockstream tarafından uygulamaya konulan uydu tabanlı Bitcoin işlemleri de, 2018 yılının önemli gelişmelerinden birisi ve bunun 2019 yılında çok daha fazla insana ulaşacağı tahmin edilmekte.

İnterneti olmayan toplulukları hedefleyen teknoloji, direkt olarak uydu üzerinden Bitcoin alım satımına olanak sağlıyor.


Bakkt, Bitcoin ETF’si, Fidelity Investments
Teknik gelişmelerin yanı sıra, uzun bir süredir beklenen ve piyasayı sıradaki boğa ile tanıştıracağı düşünülen Bitcoin ETF‘si, Şubat ayında kesin karara bağlanacak ve şimdilik bir çok uzmanın görüşü olumlu.

Dünyanın en büyük menkul kıymet borsalarından NYSE’nin üst kuruluşu ICE (NYSE:ICE) tarafından piyasaya sürülen Bakkt, regülatörlerden onay aldığı anda ilk -fiziki- Bitcoin vadeli işlem sözleşmesini piyasaya sürecek ve bunun da çok büyük bir etki yapması bekleniyor.


İlgili haber:
Bitcoin İçin Beklenen Bakkt Platformu, Neden Bu Kadar Önemli?

Dünyanın sayılı varlık yönetim firmalarından olan ve milyarlarca doları yöneten Fidelity Investments gibi bir kurumun kripto para sektörüne girmesi ile yukarıdaki gelişmeler bir araya gelince, Bitcoin ve genel olarak diğer kripto para birimlerini de oldukça güzel bir 2019 yılının beklediğini söylemekte sakınca gözükmüyor.

Tabii ki unutulmaması gereken unsur, kripto para birimi piyasasının her zaman sürprizlere gebe olduğu ve ne zaman neyin olacağının garantisinin olmamasıdır. Yine de yenil yıl, yeni umutlarla birlikte gelmekte.

Bitcoin Ne Olacak? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Ne Olacak? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kurumsal borsacılar, en çok bu iki altcoin’i açığa satıyor Fon Yöneticisi Israrcı: Bitcoin ETF’si İçin Yeterince Likidite Var! Coinbase CEO’su Brian Armstrong, Bitcoin Depolama Yöntemleri Hakkında Önerilerde Bulundu YouTube’un en büyük Bitcoin analisti son BTC tahminini paylaştı SeedX CEO’su: Dijital Ürünlerin Geleceğine Tokenizasyon Var Üst Düzey Kongre Üyesinden Trump’a Meydan Okuma: “Bitcoin’e Aşığım”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır