Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Madenciliği Sürdürülebilir Olmaktan Çıkıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Madenciliği Sürdürülebilir Olmaktan Çıkıyor
Bitcoin Madenciliği Sürdürülebilir Olmaktan Çıkıyor

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin madenciliği sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Gelir 2018’de artmış olmasına rağmen artık 2017’deki kadar karlı değil. Networkun hashrate’ı astronomik olarak artarken madenciler artan elektrik faturaları nedeniyle neredeyse dibe vurdular.

Bitcoin Madenciliği Sürdürelebilir Olmaktan Çıkıyor2018’in ilk yarısındaki kar 2017’deki tüm kazanca denk. 2018’in üçüncü çeyreğindeki kar da eklenince 2017 karı 1.4$ milyar aşmış durumda.

Bu etkileyici gelir artışına rağmen yılın başından beri gittikçe azalan kar oranları Eylül ayında neredeyse sıfıra ulaştı.

Bu karışık kazanç torbasının içinde öncelikle yılın başından beri düşen BTC fiyatları var. Bitcoin volatilitenin daralması ve likidite seviyelerinin düşmesiyle beraber %60’lık düşüş gösterdi. Belki de bu nedenle daha büyük kripto marketlerde madencilik karlarının düşüşünü yansıtan işaretler görmek sürpriz olmadı.

Network Hashrate’inde UçuşDiğer bir majör neden network hashrate’ındaki inanılmaz artışlar. Eylül ortalarında Ethereum World News, Mayıs 2018’den beri Bitcoin network hashrate’inin iki kat arttığını ve 28 katrilyon olan saniyelik hashın 57 katrilyona ulaştığını yazdı.

Aynı zamanda Sam Doctor of Fundstrat Global Advisors, BTC madenciliğinde başabaş maliyetin 7,300$ olduğu tahmininde bulundu. Doctor’a göre bu yeni rakam Mayıs ayından beri 1,300$ artışı temsil ediyor.

Ancak Eylül ayının sonlarına doğru network hashrate tırmanışında bir azalma görünüyor. Bu hafif düşüş daha küçük çaptaki madencilerin ayrılması ve büyük şirketlerin bu hashrate dezavantajından faydalanma kararı alması nedeniyle olabilir.

Küçük Oyuncular Bırakmaya ZorlanıyorBulut madenciliği platformu ‘HashFlare’ daha önce Bitcoin madenciliği anlaşmasını sonlandırdığını duyurmuştu. Bu kararı almalarının nedenini ise kar oranlarındaki düşme olarak bildirmişlerdi. Genesis madencilik de yine aynı nedenlerle HashFlare tarafından sağlanan daha düşük ölçekli BTC madencilik anlaşmasını sonlandırdı. Genesis müşterilerine Premium pakete geçme önerisinde bulundu.

Küçük oyuncular saha dışına itilirken Bitmain gibi devler BTC madenciliği arenasında tekelleşerek genişlemeye devam ediyorlar. Hala madencilik için aylık 54,000 BTC mevcut.

Madenciler aktiviteleri ile tepedeki temel blok ödülünden para kazanmaya ve Bitcoin madenciliğini sürdürmeye devam ediyorlar. Önemli derecede büyük kaynaklara sahip madencilik devlerinin küçük madencilerin sahneyi terk etmesi durumunda bu endüstride daha fazla büyümelerine yetecek ölçüde alan var.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Madenciliği Sürdürülebilir Olmaktan Çıkıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Hosho Group CEO’su: ‘Kripto Para Borsaları Hack Saldırılarına Karşı Ortaklaşa Çalışmalı’ Mahremiyet odaklı güçlü altcoin için kritik tarih yaklaşıyor Venezuela’da Krize Kripto Para Müdahalesi: Kampanya Başlatıldı Lider Kripto Para Birimleri Yatay Seyretmeye Devam Ediyor – Fırtına Öncesi Sessizlik Mi Yaşanıyor? Lightning Network’de yeni bir rekor: 1.000 BTC aşıldı! Ünlü Araştırma Şirketi: XRP’nin Sahip Olduğu Hacim Sahte ve Abartılmış!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır