Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Küresel Bir Rezerv Parası Olabilir Mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Küresel Bir Rezerv Parası Olabilir Mi?
Bitcoin Küresel Bir Rezerv Parası Olabilir Mi?Bitcoin 10 yaşına girmeye hazırlanırken, eleştirmenler ve BTC taraftarları lider kripto para biriminin dünyadaki egemen rezerv para birimi olup olamayacağını tartışmaya devam etmekte.

Bitcoin 10 Yaşına Giriyor
Bitcoin içerisinde bulunduğumuz Ekim ayının sonunda var oluşunun 10. yılını tamamlayacak. Lider ve ilk kripto para birimi Bitcoin var olduğu sürece boyunca bir çok inişlere ve çıkışlara maruz kaldı. Bitcoin ilk zamanlarında sadece bir kaç kişi tarafından bilinirken, şu an Fidelity ve ICE gibi dünyanın en büyük finansman firmaları tarafından kabul görmeye hatta yatırım görmeye bile başladı. Bitcoin’in en çok büyüme elde ettiği zaman ise şüphesiz 1000 dolardan 20.000 dolara çıktığı 2017 yılı.

Bilinirlik arttıkça, doğal olarak Bitcoin’e yapılan siber saldırılar da aynı oranda arttı. Pazar günü  Wall Street Journal üzerinde çıkan bir yazıda, iki yazar Bitcoin’in bir dünya rezerv para birimi olup olamayacağını masaya yatırdı.

Lisa Ellis‘e göre mevcut ayı piyasası bütün teknolojilerin büyüme sürecinin normal bir aşaması ve kendisi Bitcoin’in sadece bir küresel rezerv para birimi olmakla kalmayıp, itibari para birimleri stabil olmayıp manipülasyona açık olan bir çok ülkede bir değer aracı olarak kullanılacağını bile iddia etmekte.

Ellis’e göre alternatif bir rezerv para birimi ihtiyacı şu an 98 ülkenin en çok ihtiyaç duyduğu unsurlardan birisi ki bunların arasında Türkiye de var.

Tim Swanson ise Bitcoin’in böyle bir kabule erişemeyeceği tarafını tutarken, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin sahip olduğu değerin şüpheli olduğunu vurgulamakta. Swanson’a göre kaydedilen ticari hacmin çoğu gerçek kullanıcılara ait değil ve bütün kripto para piyasası koca bir sahtekarlıktan ibaret.

İkiliden hangisinin haklı olduğunu ise zaman gösterecek.

Bitcoin Küresel Bir Rezerv Parası Olabilir Mi? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Küresel Bir Rezerv Parası Olabilir Mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Profesyonel Yatırımcıların %58’i Yatırım İçin Bitcoin ETF Onayını Bekliyor Bitcoin (BTC) 4 bin doların altında: Yeni bir satış dalgası geliyor olabilir Lightning Network, Bitcoin’deki çöküşe rağmen bu ay %300 büyüdü En iyi 5 Bitcoin fiyat tahmini Kripto Para Borsası Paribu, Ravencoin’i (RVN) Listelemeye Başladı Risk sermayedarı: Facebook, Bitcoin için etkileyici bir katalizör olacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır