Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Fiyatındaki Yükselişler Neden Kalıcı Olmuyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Fiyatındaki Yükselişler Neden Kalıcı Olmuyor?
Bitcoin Fiyatındaki Yükselişler Neden Kalıcı Olmuyor?

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin fiyatındaki yükselişler neden kalıcı olmuyor veya neden kalıcı değil? Kripto para birimlerinin fiyatlarının bir süre sabit durmaya yakın olmasından sonra düşüyor olması ve asla sabit fiyatlı kalmıyor olması yatırımcılar açısından oldukça endişe verici bir mesele olarak gösteriliyor. Bitcoin fiyatının sık değişiyor olması ve fiyatının değişiyor olmasına bağlı olarak fiyatındaki gelişmelerin sürekli olumlu veya olumsuz olarak değişebiliyor olması neden sabit fiyatlı olmadığı konusunda merak uyandırıyor.

Bitcoin fiyatının sabit olmamasının hatta kripto para birimlerinin tamamının fiyatının sabit olmamasının nedenleri farklı ancak aynı. Bitcoin fiyatındaki değerin sürekli değişmesinin nedeni bu kripto para biriminin yatırımcılara bağlı olarak değer kazanabilecek ve kaybedebilecek bir şekilde oluşturulmuş olmasından kaynaklı. Bu tüm dünyadaki yatırımlara benzer olsa da Bitcoin için biraz daha hassas bir çizgide ve kripto paraların değeri diğer yatırımlara oranla çok daha çabuk düşebiliyor veya çok daha çabuk yükselebiliyor. Bunun çeşitli nedenleri arasında en büyük etken piyasa hacminin yetersiz olması ve yatırımcılarının sürekli alım ve satım yapmalarından kaynaklı.

Yatırımcılar sürekli olarak alım ve satım yaptıklarında piyasada alımlar çok olup, satışlar az olursa piyasa hacmi artıyor ve fiyat buna bağlı olarak hemen yükseliyor. Tam tersi olduğunda ise fiyat hemen düşüş yaşayarak yatırımcıları zarara uğratabilecek seviyeye gelmesine sebep olabiliyor.

Piyasa hacmi yetersiz
200 milyar dolar seviyesinden çok altına gerilemiş olan kripto para piyasası toplam piyasa hacmi değeri bu konuda en büyük sorumlu olarak gösteriliyor. Fiyatın sürekli olarak düşüyor olması ve düşüşlere bağlı olarak piyasa hacminin geriliyor olması sonucunda 122 milyar dolara kadar düşmüş piyasa hacmi ile spekülasyonlar yaratmak parası çok olan yatırımcılar ve finans spekülatörleri için çok kolay olabiliyor. Finans devleri piyasanın 122 milyar dolar değerini tek kalemde düşüş yönüne veya yükseliş yönüne geçirebilecek adımları piyasa içerisinde yaptıkları alım ve satımlar ile elde edebiliyorlar. Bunu neden yaptıkları ise yatırımcıların daha fazla kazanması veya daha fazla zarar etmesi için değil, kendi kazançlarını daha fazla arttırmak için atılmış adımlar olarak bilinmekte.

Büyük yatırımcılar tarafından atılan bu adımlar dolayısı ile kripto para piyasasında hemen düşüş olabiliyor veya tam tersi bir yükseliş olabiliyor, kripto para piyasası hacminin 1 trilyon dolar ve üzerinde olması durumunda ise mevcut yatırımcıların yatırımlarına bağlı olarak yine değişiklik göstermesi mümkün iken, diğer büyük yatırımcıların piyasada olacak olması ve bireysel yatırımcı sayısının daha fazla olacak olmasına bağlı olarak fiyatlar üzerinde oynamak çok zor olabilir. 1 trilyon değer ise 2025 yılından önce pek fazla beklenmeyen bir tahmin iken, 2022 yılında olabilecek olduğuna yönelik tahminler var.

Bu içerik bitcoinsistemi.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Fiyatındaki Yükselişler Neden Kalıcı Olmuyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Milyarder Yatırımcı Novogratz’dan Yeni Bitcoin Fiyat Öngörüsü ABD’li Yetkililerden Bitcoin Yorumu Dolar/Yuan’ın 7’yi aşması, Bitcoin’e ne getirebilir? Yakın Zamanda Beklenti: 4.800 Dolar Bahar mı yoksa çetin kış mı? NEO fiyat tahminleri ile piyasanın geleceğini anlayabilirsiniz Amerikan Üniversitesi UCLA, Blockchain Eğitimi Veriyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır