Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin (BTC) durgunluğu çok uzun sürmeyecek… neden mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin (BTC) durgunluğu çok uzun sürmeyecek… neden mi?
Bitcoin (BTC) durgunluğu çok uzun sürmeyecek… neden mi?

2/2


2/2

Bitcoin (BTC) durgunluğu ne zamandır canınızı sıkıyor değil mi? Şu Aralık 2017 deki gibi bir zirvenin gelmesi ne güzel olurdu bu piyasaya gönül verenler için! Uzun süredir devam eden bu durgunluğun nereye kadar süreceğini ve güzel günlerin ne zaman geleceğini öğrenmek ister misiniz? Buyrun…

Bitcoin (BTC) durgunluğu nereye kadar?Bitcoin (BTC) durgunluğu ne zaman sona erer? Dünyayı sarsan ekonomik bunalım kendini iyice hissettirmeye başladı mı? Amerika ekonomisi ne zaman çökecek? Doğrusu Amerika bir çöküşe doğru gidiyor ve çokları bu çöküşün Bitcoin’in şahlanışının başlangıcı olacağını söylüyor. Ekonomik bunalımın kurtuluş reçetesi kripto para olabilir mi?

Fırtınalı günler yaklaşıyor!Ekonomik çöküşler günler önceden işaretlerini vermeye başlar. Biz de son zamanlarda bunları görmeye başladık. S&P 500’ün Ekim ayında % 10 değer kaybetmesi bu işaretlerden birisi mesela., 2008 ekonomik krizini önceden tahmin eden çok az sayıda uzmandan birisi olan Nouriel Roubini Amerika’daki kredi kart borçları, öğrenci harçları ve mortgage ler üzerindeki mali yatptırımlara dikkat çekiyor. Bunlar gelecek bir çöküşün habercileri Roubin’e göre, 2008’den daha kötü bir çöküşün. Roubin 2020 gelmeden ekonomik çöküşü göreceğimizden çok emin.

Ekonomik çöküşü gösteren diğer faktörler; Amerikan hisse senetleri piyasasının 10 yıldır bir boğa koşusunda olması ve Amerika Merkez bankasının bu yıl üç defa faiz arttırımına gitmesi, bunlar çok yakında Amerikada işlerin ters yüz olacağının işareti. Forbes da bu gerçeğe parmak basanlardan, Forbes’a göre iki şey kesinlikle gerçekleşecek:

1- Amerika ekonomisi çökecek

2- Kimse ne zaman olduğunu bilmiyor

Bankacıları bırak Bitcoin’e bak!Kripto para uzmanlarından Anthony Pompliano’nun ekonomik çöküşe karşı önlem önerisi şu: Bankacıları bırak Bitcoin’e bak! Nedeni ise Bitcoin’in finansal sistemle bir bağının olmaması ve hisse senetleri piyasası ile ters bir orantıyla hareket etmesi. Hisse senetleri düşerse Bitcoin çıkacaktır!

Bu yıl bitcoin gittikçe daha çok S&P500 ile aynı doğrultuda hareket etti (aşağıdaki tablo bunun bir göstergesi). S&P 2016 dan beri Bitcoin ile negatif, ters yönde bir korelasyon göstermiyor,ve o zaman bile, korelasyon aralığı -0,1 ile +0,2 arasında . bu demektir ki her iki yönde bir korelasyon yok.


Bitcoin’in altınla korelasyonu ise çok ilginç bir şekilde hisse senetlerinden daha az, Bitcoin’in çöküş sırasında yükseleceği teorisi altın ile olan benzerliğinden kaynaklanıyor.

Bitcoin ekonomik çöküş sırasında ne yapacak ?Bu sorunun cevabı Messari’den Dan McArdle’dan geliyor: çöküşün nedenleri kadar türü de önemli. Amerika tarihindeki iki depresyonda deflasyoneldi. Eğer tarihi baz alırsak gelecek çöküş hafiften ortaya doğru bir eğilimde olacak. İki ihtimal var :

  • Hafiften ortaya doğru bir çöküş (likidite krizi)
  • Yönetimsel borç krizi/para krizi

Büyük ihtimal yaşayacağımız bir likidite krizi olacak, Bitcoinciler kötü iş çıkaracaklar ama para krizi durumunda muhtemelen çok daha iyi performans sergileyecekler.

Hafiften ortaya doğru gerçekleşecek bir çöküşte herkesten borçlarını ödemeleri istenecek ve işte o zaman insanlar nakit paraya koşacaklar borçlarını ödemek için. Herkes elindeki risk varlıklarını dolar karşılığı satacak ve bu durum risk varlıklarının değerini düşürecek. Bitcoin de dolar kaşılığı satılabilir, ve bu hafiften ortaya çöküşte Bitcoin fiyatı da düşebilir.

Fiat Ağlarken Bitcoin güler mi?Ne zaman yönetimler borç krizine girer işte o zaman Bitcoin boğa koşusu başlar. Eğer toplum merkezi bankaların ulusal para birimini devam ettirip ettiremeyeceğinden şüpheye düşerse işte Bitcoin için güneşli günler başlayacak demektir.

Altın nasıl ihtiyaç anında bir değer deposu ise Bitcoin de zor durumlarda öyle davranacak. Altın 2009 da Avrupa’da başlayan krizde tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı. Bitcoin de aynı şekilde yönetimsel borç krizinin yaşandığı dönemlerde çok iyi bir performans sergileyecek. Aşağıdaki tablodaki yıllara dikkat..


Bitcoin çöküş dönemlerindeki likidite krizinde iyi performans sergileyecektir. Bitcoin enflasyon sırasında güvenli liman olmaktan başka işlere de yarıyor. İşlem hızı mesela. Pek çok fiat olmayan varlıklar enflasyona karşı bir çeşit sığınak görevi görüyor. Artık bu görev Bitcoinde.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin (BTC) durgunluğu çok uzun sürmeyecek… neden mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

2020 yılında Bitcoin’i etkilemesi beklenen 9 olay 29 Şubat Ethereum analizi: Anahtar destek ve direnç seviyeleri, bir sonraki yön ve daha fazlası Circle CEO’su’ndan 10,000 dolara 6 gün mühlet Kripto para topluluğu bu yüzleşmeyi konuşuyor: Arthur Hayes & Nouriel Roubini Avrupa Birliği Blockchain Uygulamaları İçin Yeni Bir Dernek Kurdu Kanada’nın Quebec Bölgesindeki Kripto Para Madencileri Rahat Şartlara Kavuşabilirler

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır