Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Yatırımcı Aynı Fikirde Değil!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Yatırımcı Aynı Fikirde Değil!
Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Yatırımcı Aynı Fikirde Değil!

3/3


2/3

Bitcoin borsaları Tether’dan vazgeçmek isterken yatırımcılar hala Tether’ı tercih ediyor. Tether ile ilgili manipülasyonlar sonucu fiyatı 1 dolar olması gerekirken 0,85 dolara kadar düşmüştü. Ancak Tether stabil coin piyasasındaki üstünlüğünü hala koruyor. Yatırımcılar neden tether’dan vazgeçmiyor?

Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Tether Piyasadaki Üstünlüğünü Korumaya Devam EdiyorUSDT olarak bilinen Tether fiyat olarak 1 dolara sabitlenmiş bir Stablecoin’dir. Toplam işlem hacmi ve diğer metrikler ile sabit borsa piyasasının büyük bir bölümünü elinde tutuyor. Stabil coinler, kripto ekosisteminde kritik bir rol oynamaktadır. Teorik olarak Stable coinler, yatırımcıların geleneksel bankacılık işlemlerine güvenmek zorunda kalmadan hızlı bir şekilde borsalar arasında para taşımalarını sağlar. Ayrıca, yatırımcılar fonlarını borsadan çekmeye gerek duymadan, artan volatilite süreleri boyunca daha az riskli bir varlık olan bu sabit koinlerde tutarlar.

Ancak geçtiğimiz günlerde piyasada tether ile ilgili bir takım endişeler yer almıştı. Şirketin bankacılık hizmetlerine erişimi ve piyasadaki tüm tokenlerin karşılığı olan dolar reservi konusunda şüpheler vardı. Ve tether ile ilgili manipülasyonlar sonucu Ekim ayı başından bu yana Tether’ın fiyatı sabit olması gerekirken 1 $’dan işlem görmedi. 15 Ekim’de 0,85 dolar’a kadar düştü. Sonrasında tekrar yükselişe geçti fakat şu sıralar hala hedefinin altında seyrediyor. CoinMarketCap verilerine göre, şuanda 0.994223$’dan işlem görüyor.

Tether’ın Düşüşünden Faydalanan Stabil Coinler:Hakkında yapılan manipülasyonlarla Tether’ın fiyatı düşerken, piyasada ki diğer stabil coin olan rakipleri Tether’ın yerine geçmeye hazırlanıyordu. Tether düşerken piyasaya Circle’ın USD Coin’i (USDC), Paxos Standard Token (PAX) ve Gemini Dollar (GUSD) gibi yeni stabil koinler girdi. Değer kazanan stabil coinler arasında eski rakipleri TrustToken’ın TrueUSD’si (TUSD) ve Maker’s Dai (DAI) bulunuyor.

Böyle mükemmel bir fırtınada tahmin edildiği üzere, Tether piyasadaki payının bir kısmını bu rakiplerine kaptırmaya başladı. Ve Tether bazı Bitcoin borsalarından çıkarılmaya başladı. Ancak bu çalkantılı günlerden en büyük kazancı elde edenler TUSD ve USDC gibi görünse de, veriler bu aşamada net bir kazanım elde ettiklerini göstermiyor. Tether hala sağlam bir şekilde zirvede kalmaya devam ediyor.

Piyasa Kapitalizasyonunda Tether Nerede?Stabil coinlerin piyasa payını ölçmenin birkaç yolu vardır. (fakat bunların hiçbiri mükemmel göstergeler değildir.) piyasadaki sermayeye baktığımızda, sermayenin fiat para ile 1’e 1 işlem yapılması gerektiğinde, toplam arz ile aynı olması gerekir.

Blockchain veri sitesi Coinmetrics’in yaratıcısı Nic Carter:

“Tether, farklı stabil coinlere tahsis edilen USD arzı açısından değerlendirildiğinde piyasa payının bir kısmını kaybetmiştir. Bu durumdan en çok istifade eden koinler ise TUSD ve USDC’dir.”dedi.

Gerçekten de, Coinmetrics verilerine göre, tether’in piyasa kapitalizasyonu stabil coin piyasasında daha geniş bir hacme sahipken giderek azaldı. Bu düşüşün büyük kısmı Tether’ın arzındaki düşüşten kaynaklandı.


Tether’ın Piyasa Hacmi

(Grafikler CoinDesk Araştırma ekibi Peter Ryan ve Nolan Bauerle tarafından hazırlanmıştır. Tüm grafikler için veriler Coinmetrics.io’dan alınmıştır. Dikey eksen ölçeklerinin grafikler arasında farklılık gösterdiğini unutmayın.)

Ekim ayı ortasında CoinMarketCap’e göre 0.93 $ ‘ın altına düştüğü bir dönemde stabil coinlerin toplam arzının % 94’üne sahipken düşüş sonrasında bu oran %83’e geriledi.

Bu düşüşün en önemli nedenlerinden biri de Bitfinex’in Tether hazinesi olarak bilinen şirketin kontrolündeki cüzdana 14 Ekim’den bu yana 780 milyon USDT göndermesidir. Şirketin “geri ödeme” olarak adlandırdığı bu süreç ile (ki bu süreç tartışma konusu olmuştur), toplam arzdaki tokenlerin bir kısmı piyasadan çekilmiş oldu ve bu nedenle Eylül ayında yaklaşık 2,8 milyar $ olan piyasa kapitalizasyonu yaklaşık 1,9 milyar dolar seviyesine düştü.

Nick Carte’a göre, sanılanın aksine Tether’ın arzındaki düşüşten rakip stabil coinler faydalanmadı. USDT’den çıkanlar diğer rakip stabil coinlere değil de Bitcoin ya da fiat paraya geçtiler.

Stabil Coinlerin Piyasa Payı Kriptopara Borsalarına Bakarak da Ölçülebilir Tether’ın düşüşünden kısa bir süre sonra, OKEx ve Huobi de dahil olmak üzere birtakım borsalar, tether’a alternatif stabil coinleri listelemek için koştu.

Buna rağmen, Coinmetrics’nin verileri, Ekim boyunca tether’a rakip paraların alım satım hacminde çok az bir artış gözlendi. (dikey eksenin yüzde 96’dan yüzde 100’e kadar değiştiğine ve tether’ın açık bir şekilde baskın kalmaya devam ettiğine dikkat edin)


Coinmetrik borsa hacmi verileri Bitcoin borsaları Tether’dan vazgeçmek isterken yatırımcılar hala Tether’da kalmayı tercih ediyor. Carter bu konuda:

“Alternatif stabil coinler’in borsa hacmi küçüktür, çünkü yatırımcılar henüz bu coinlere alışkın değiller. Tether hala riskli olarak görülse de yatırımcılar fiat para cinsinden risk alırken hala tether’ı tercih ediyor. Fakat bunun nedeni sadece birikmiş finansal altyapısının olmasıdır.”dedi.

Ancak dikkate alınması gereken bir başka metrik daha var. Bu stabil coinlerin blockchain üzerindeki işlem hacmi:


Tether’ın manipülasyonlara kurban gitmesi, tether’ın alternatiflerinin işine yaradı. Borsadaki işlem hacimleri karşılaştırıldığında, diğer stabillerin işlem hacimi Tether 1 doların altına düştükten sonra yükselse de Tether yine de üstünlüğünü koruyor. Fakat rekabet henüz sona ermiş değil. Uzun vadede hangisinin kazanan olacağını söylemek için çok erken.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Yatırımcı Aynı Fikirde Değil! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Son 30 Günde Yükseldi Ama 165 Kripto Paradan 127’si Düştü! Tim Draper, 250 bin dolarlık Bitcoin tahminini revize etti XRP Ledger Saniyede 104 İşlem Kapasitesine Ulaştı! Kripto Para Sektörünün Beklediği ”Kurumsal Yatırımcı Akışı” Gerçekleşti Mi? Hedge Fonu Yöneticisi Miller: Ripple Fazla Abartılıyor Bitcoin’de 9 bin 150 dolar desteği önemli

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır