Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası Çözüldü

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası Çözüldü
Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası ÇözüldüBitcoin‘in yazılımında bundan kısa bir süre önce ciddi sayılabilecek bir açık bulunmuştu ve bu açığı gidermek için Bitcoin’e yeni bir güncelleme getirildi. Bitcoin Core Project tarafından 18 Eylül’de paylaşılan basın duyurusuna göre Bitcoin Core 0.16.3 adı altında getirilen bu yeni güncelleme, ağdaki bir DoS açığını gideriyor.

Bitcoin’in eski versiyonları, aynı işlemin iki kez yapılmaya çalışılması durumunda bir çöküş ihtimaliyle karşı karşıyaydılar. Yayınlanan basın duyurusuna göre aynı miktardaki bir işlemi yalnızca bir madenci iki kere onaylatmaya çalışabilir çünkü bu işlemler ağda geçersiz olarak değerlendiriliyor. Madencinin böyle bir blok oluşturmak için içinde az 12.5 Bitcoin (yaklaşık 80,000$) barındıran bir bloğu ‘yakması’ gerekiyordu.

Getirilen yeni güncelleme ise yazılımın olası bir çöküş durumunda madenci tarafından üretilen geçersiz bloğu ‘sessizce reddetmesini’ sağlıyor.

Kripto para sektörünün önde gelen isimlerinden olan Emin Gün Sirer’e göre çok küçük bir meblağ karşılığında tüm Bitcoin ağı çökebilirdi. Sirer, karşısına böyle bir fırsat çıksa kesinlikle faydalanacak olan çok fazla insan olduğunu düşünüyor.

Casaba Security’nin kurucularından olan Jason Glassberg de yazılımda bulunan bu açığın tüm Bitcoin ağını çökertebileceğine inanıyor. Glassberg’e göre ağda bu yazılım açığından kaynaklanan bir çöküş yaşansaydı kullanıcı cüzdanları değil ağdaki işlemler etkilenirdi.

Bitcoin.org’un sahiplerinden olan ‘Cobra Bitcoin’ de Bitcoin ağında fark edilen bu sorunun epey korkutucu olduğunu, bu sorun yüzünden Bitcoin ağının ciddi bir kısmının olumsuz yönde etkilenebileceğini belirtti.

Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası Çözüldü isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Ağını Çökertebilecek Olan Yazılım Hatası Çözüldü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dev Kripto Para Borsasının Kurucusuna Göre Kongre Görüşmelerinden Bitcoin Karlı Çıktı Yatırım fonu yöneticisi: Bitcoin’de bu ay 9000 dolar sürpriz olmaz Kripto Paralar, Bitfinex’in Planlarına Rağmen Artıyor New York, Kripto Para Madencileri İçin Daha Düzenlemeler Üzerine Çalışıyor Kripto Paralar Güney Kore’nin Hükümet Ticareti Yasağından Sonra Düşüşe Geçti Toplam Bitcoin Arzının %85’i Kazıldı, Geriye Kalan 3 Milyon BTC 121 Yılda Çıkarılacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır