Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin 4.000 Dolar Üzerini Gördü, Psikolojik Sınır Mı?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin 4.000 Dolar Üzerini Gördü, Psikolojik Sınır Mı?
Bitcoin 4.000 Dolar Üzerini Gördü, Psikolojik Sınır Mı?

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin fiyatının 4.000 dolar seviyesinin üzerini görmesi ile birlikte piyasada oluşan algı alım yapılabilecek olduğu seviyeye ulaştığı yönünde oldu. Bitcoin fiyatının yükselmesi ile birlikte piyasaların beklenmedik oranda alım talebine sahne olabilecek olduğu düşüncesi bir anda yayılmaya başlarken hafta sonuna denk gelen 4.000 dolar sınırı yükselişi yatırımcıları anında alım yapmaya itebilecek bir sınır seviyesi olarak gösteriliyor.

Bitcoin fiyatındaki beklentiler bir süredir 4.000 dolar psikolojik sınırını geçmesi ve bu sınırı geçtikten sonra yıl boyunca tekrar 4.000 dolar ve altında fiyat sınırına gerilememesi yönündeydi ancak yatırımcılar piyasadaki fiyatların gerilemiş olmasından dolayı bu seviyede tutunmanın Bitcoin açısından çok zorlu olabilecek olduğunu düşünüyordu. Bitcoin fiyatındaki beklentilerin azaldığı bu dönemde tekrar fiyatının 4.000 doları geçmesi Bitcoin’in piyasaya sinyali olarak yorumlanırken, yatırımcılar ise alım için son fırsatın bu olabilecek olduğu endişesi ile satışlara rağmen alımlar yaptılar.

Türk kripto para borsalarının istatistiklerinde de alımlar kadar satışlarda oldukça hızlı iken, yabancı borsalarda yatırımcıların yaptıkları işlemlerin alımdan yana olduğu, satışların boyutunun ise az olmadığını gösteriyor. Bitcoin fiyatındaki beklenmedik değişimlerin olması ve 4.000 dolar sınırından sonra 6.400 dolar psikolojik seviyesini geçebilecek olduğu beklentisi yatırımcıları piyasada daha fazla kalmaya ikna etmeye çalışıyor.

Bitcoin fiyatındaki değişimlerin neler olacağı ve fiyatının ne zamana kadar 4.000 dolar seviyesinin üzerinde kalabileceği merak konusu iken, yatırımcıların büyük kısmına göre fiyatın düşmesi ve fiyatların bir anda 150 dolardan fazla değer kazanıp 4.000 doların üzerine çıkarması Bitcoin’i bir süre bu seviyede tutabilecek hamlelerden birisi olabilir.

Bitcoin alınmalı mı?
Bitcoin fiyatının 4.000 doları geçmiş olması alım fırsatı olmayabilir. Her zaman gerileme ihtimali bulunan Bitcoin, sabah saatlerinde tekrar 4.000 dolar yerine 3.850 dolar veya daha düşük seviyelere gerilemiş olabilir. Bunu bilmek imkansız olduğundan ötürü yatırımcılar anlık yükselişler ve düşüşlerde panik yaparak alım veya satım yapmamalı. Analistlere göre panik satışlar ve panik alımlar zorlu ortamda yatırımcıların büyük kayıplar yaşamalarına ve bu kayıplar dolayısı ile kritik maddi zararlar görebilecek olduklarına işaret ediyor.

2019 yılında Bitcoin fiyatının sabit olduğunu iddia edenlere inanmak yerine, fiyatının sürekli değişecek olduğunu bilenlerin sayısı çok fazla olsa da hala piyasa hakkında bilgisi bulunmayan ve tecrübe edinmeye çabası olmayan yatırımcılar, yatırımlarını başkalarının dediklerine göre yönlendirdikleri için fiyatlarda gerileme olması durumunda anında satış yapabiliyor, fiyatlar yükseldiğinde ise aniden alım yaparak düşüş ihtimalini düşünmeyerek hareket ediyor ve bunun sonuçlarına kayıplar ile katlanmak zorunda kalabiliyorlar.

Yatırımcılar açısından fiyatların düşmesi veya aniden yükselmesi kabul edilebilir ancak panik yapmalarını da engelleyebilecek bir olay değil. Bu nedenle panik yaparak alım yapan veya satış yapan milyonlarca Bitcoin yatırımcısı kişinin yatırımlardan elde ettiği gelirler yüksek olsa bile daha yüksek olmasının önüne geçen bu engel, tecrübeli yatırımcıların bile karşı karşıya kalabildiği ve sonunda ciddi riskler alarak piyasadan çıkmak ve çıkmamak arasında kalmalarına sebep oluyor.

Bitcoin fiyatı sürekli değişir
Bitcoin fiyatının sürekli olarak değişir olması ve fiyatının bir dakika içerisinde 500 dolar değer kazanabilecek olduğu ihtimali ne kadar yüksekse, 1.000 dolar değer kaybetme riskinin 1 dakika içerisinde aynı olduğunu bilen ve bunun anlayışı ile hareket eden kişi sayısında artış var. Son 20 bin dolar rekor vakalarını gören ve bu kişilerin yaşadıklarını yaşamak istemeyen milyonlarca yatırımcı, piyasada varolmak ve varolmamak arasında karar vermek zorunda ise 200 dolarlık artışları bile dikkate alarak kendi kararını vermeli.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com’a özel olarak hazırlanmış olup yatırım tavsiyesi niteliği taşımıyor ve yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. İçerikte bahse konu olan rakamlar sadece ”rakam” olarak verilmiş olup daha düşük rakamlar veya daha yüksek rakamlar olabilir.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com‘da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin 4.000 Dolar Üzerini Gördü, Psikolojik Sınır Mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ünlü Bitcoin Boğası Thomas Lee: Bitcoin’in Gerçek Değeri 14.000 Dolar Kripto Dünyasının Altını; Bitcoin Almak İçin 5 Neden Ethereum Boğaları Geri Döndü! Hedef 150 Dolar Ünlü analist Bitcoin fiyatını arttıracak katalizörü açıklıyor: Fransız banka krizi Önde Gelen Yatırımcı: Bitcoin’in Ayı Piyasası, Yoldaki Tümsekten Başka Bir Şey Değil Kuzey Kore Merkezli Hackerlar Saldırıların Dozunu Arttırdı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır