Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Beta İndikatörü Işığında Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Beta İndikatörü Işığında Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi
Beta İndikatörü Işığında Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi

4/4


2/4

Bitcoin hakkında sıkça sorulan bir soru ‘borsa fiyatını etkileyip etkilemediği’ veya kripto para biriminin borsa düşüşleri sırasında ‘güvenli bölge’ olarak hareket edip etmediğidir. CryptoSlate tarafından yapılan son analiz, bu sorulara biraz ışık tutuyor. Beta İndikatörü ışığında Bitcoin fiyatı ve borsa ilişkisini bu makalede sizler için detaylı olarak ele aldık.

Borsa ve Bitcoin fiyatlarının ilişkisini açıklama ölçütü: Beta
Borsa ve Bitcoin fiyatlarının ilişkili olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olabilecek bir ölçüm, beta adı verilen teknik bir finans ölçümüdür. Beta, bir varlığın (Bitcoin gibi) S&P 500 Endeksi gibi bir kıyaslama fiyatındaki değişikliklere cevap verme eğilimini ölçer. S&P 500 yaygın olarak kullanılan bir kriterdir. Çünkü genellikle ABD borsalarının performansını yansıtır. Endeks, New York Borsasında (NYSE) listelenen en büyük 500 şirketten oluşuyor.


Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi

Yatırımcılar yatırım portföylerini çeşitlendirmek için sıklıkla beta kullanıyorlar. İlişkili olmayan ancak hala iyi olan varlıkları bir araya getirerek, bir portföyün yaşadığı fiyat dalgalanma miktarını en aza indirmek ve yine de getirileri optimize etmek mümkündür. Daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular sermaye varlıkları fiyatlandırma modeli (CAPM) hakkında bilgi edinebilirler.

Olumlu bir beta indikatörü, bir varlığın benchmark (kıyaslama) ile korelasyonu olduğunu gösterir. Kriter değerde artarsa, varlık da değerde artış eğilimindedir. Negatif bir beta tersini gösterir. Benchmark değeri artarsa, varlığın fiyatı düşme eğilimindedir. Sıfır beta değeri, gösterge ile varlığın fiyatı arasında bir ilişki olmadığını gösterir.

Beta’nın teknik açıklaması ve referans değerleri
Teknik açıklama: Bir varlığın bir benchmark ölçütüne göre beta değeri, hem varlığın hem de endeksin kovaryansının belirli bir zaman diliminde kovaryansı alınarak hesaplamanın varyansına bölünerek hesaplanır. Kovaryans, iki varlık arasındaki yönlü ilişkinin ölçüsüdür; varyans ise her sayının ortalamadan ne kadar sapma olduğunu ölçer.

Beta = (Bitcoin ve S&P 500 Kovaryansı) / S&P 500’ün Varyansı


Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi

Referans için, büyük bir teknoloji şirketindeki hisse senedinin değeri 1.0’dan büyüktür. Altın’ın genellikle -1.0 beta değeri vardır ve yatırım amaçlı şirket tahvili 0.0 beta değerine sahip olma eğilimindedir.

Pearson (LON:PSON) Correlation Coefficient (PCC)’i anlamak
Bitcoin’in piyasa ile korelasyonunu belirlemede yardımcı olabilecek bir diğer ölçüt, Pearson Correlation Coefficient (Pearson Korelasyon Katsayısı (PCC)). Katsayı, iki değişkenin göreceli hareketi arasındaki ilişkinin gücünü ölçmek için kullanılır. Yatırımcılar, çeşitlendirme için genellikle düşük veya negatif korelasyonlu varlıkları mevcut bir portföye eklerler.

PCC, mükemmel bir korelasyon gösteren 1.0’dan ve mükemmel bir negatif korelasyon gösteren -1.0’dan geçer. Test sadece iki varlık arasındaki doğrusal ilişkiyi ölçer. Örneğin, iki varlık arasında karesel veya parabolik bir ilişki olsaydı, Pearson Korelasyon Katsayısı bu ilişkiyi tespit edemezdi.


Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi

Investopedia’ya göre, uzmanlar değer en az 0.8’i geçinceye kadar önemli bir korelasyonu düşünmüyorlar. Ayrıca, PCC’nin spesifik olması gerekmez. İlişkili olan diğer fenomenlerden bazıları, bir büyük Mac’in fiyatı ve geçim maliyeti, kişi başına düşen GSYİH ve ortalama hane halkı maaşı veya günlük ortalama sıcaklık ve dondurma satışlarıdır.

Teknik açıklama: Korelasyon katsayısı, iki varlığın kovaryansı alınarak ve daha sonra standart sapmalarının çarpımı (oynaklık) ile bölünerek hesaplanır.

PCC = (Bitcoin ve S&P 500 Kovaryansı) / (Bitcoin Standart Sapması * S&P 500 Standart Sapması)

Sayılarla analiz
CryptoSlate tarafından yapılan orijinal analizlere dayanarak, S&P 500’e göre Bitcoin beta değeri çılgınca değişiyor. 2018’de Bitcoin 0.30’luk bir beta değerine sahipti ve bu rakam gevşek bir korelasyon olduğunu gösteriyor. 2017 yılı boyunca güçlü hisse senedi ve kripto pazarı nedeniyle, Bitcoin borsayla 0,92’lik oranıyla neredeyse mükemmel bir beta değerine sahipti. Yine de 2016’da Bitcoin -0.16 beta değerine sahipti, bu da borsa ile hiçbir korelasyon olmadığını ya da piyasa ile hafif bir ters ilişki olduğunu öne sürüyordu.

Genel olarak 2015 yılından beri, Bitcoin 0.24 beta seviyesine sahiptir. Bu rakamlar, Bitcoin’in borsa ile ilişkili olmadığını ya da eğer varsa fiyat dalgalanmalarının bunu ortaya çıkarmayı -imkansız değilse de- zorlaştırdığını gösteriyor. 2015 ile 2018 arasındaki tüm dönemlerde, en yüksek korelasyon katsayısı 0,20’dir. Çoğu yıl, değer 0,10 ile -0,10 arasındaydı. Bu korelasyon değerleri, Bitcoin ve S&P 500’ün, en azından doğrusal bir fiyat ilişkisi açısından hiçbir şekilde ilişkili olmadığını gösteriyor.


Bu, Bitcoin’i yatırım yapılabilir şirket tahvilleri, Hazine enflasyonu ile korunan menkul kıymetler (TIPS) ve daha az bir ölçüde, tümüyle borsa ile ilgili olmayan gayrimenkuller ile karşılaştırılabilir bir kategoriye koyuyor.

Piyasadaki değerlendirme
Sadece bu iki ölçüme dayanarak, Bitcoin fiyatının S&P 500 ve buna bağlı olarak ABD genel borsası ile ilişkili olması muhtemel değildir. Şu anda, Bitcoin’in bir düşüş borsasına olumlu tepki gösterip göstermediği sonucuna varmak için yeterli veri bulunmuyor. Çünkü Bitcoin piyasası tarihsel verilerin işlenmesi için yeterli bir geçmişe sahip değil.

Bitcoin, borsa ile ilişkili değilse, çeşitlendirme adına geleneksel bir portföye eklenebilecek mükemmel bir varlık olabilir. İlişkilendirilmemiş bir varlık olarak Bitcoin, borsa performansı ile negatif korelasyon gösterme eğiliminde olan altın’dan farklı bir fonksiyona hizmet edecektir. Bununla birlikte Bitcoin ve kripto para birimleri ile ilişkili volatilite miktarı, varlığı hala spekülatif hale getiriyor.

Bitcoin fiyat grafiği
Bitcoin fiyatı 4 bin dolar seviyesini aştı
Bitcoin yazım sırasında yüzde 4,4 oranında artışla 4.031 dolar seviyesinden işlem görüyor. Bitcoin şu anda 70,4 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Kripto para yazım sırasında 5,7 milyar dolarlık bir 24 saatlik işlem hacmine sahip. Bitcoin ticaretine şu anda yüzde 17 oranıyla önde gelen kripto para birimi borsası BitMEX Borsası hakim konumunda. Bitcoin ticareti konusunda BitMEX Borsası’nı bir kripto para birimi borsası olan CoinBene Borsası, yüzde 5 oranıyla takip ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.

The post Beta İndikatörü Işığında Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Beta İndikatörü Işığında Bitcoin Fiyatı ve Borsa İlişkisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

“Ponzi planı” olarak nitelenen Ethereum uygulamasında kritik güvenlik açıkları Buyrun cenaze namazına!! Bitcoin 3600 dolara düştü! Bitcoin, küresel durgunluğun tadına ilk kez varacak olabilir Rakuten’in Kripto Hamlesi Devam Ediyor Şili’deki Kripto Para Borsası Buda Lightning Network’ü Destekleyecek Ripple’dan, Bitcoin ticaretine hapis cezası uygulayan ülkeye kritik hamle

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır