Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Avrupa Dünya’nın Kripto Merkezi Mi Oluyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Avrupa Dünya’nın Kripto Merkezi Mi Oluyor?
Avrupa Dünya’nın Kripto Merkezi Mi Oluyor?

© Reuters.  © Reuters.

Avrupa Dünya’nın kripto merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Son zamanlarda çok ciddi miktarda Euro fonunun kripto para sektörüne girdiği görülüyor. Avrupa’daki token satışlarının Asya ve Amerika’nın toplamını geçmeye çok yakın.

Dünya’nın Kripto Merkezi Neresi?Fabric Ventures isimli bir blockhain fonu 2018 yılında Avrupa’da yaşanan bu artışın sebeplerini inceleyen bir rapor yayınladı. (İlgili raporu bu linkten pdf olarak indirebilirsiniz) Raporun değindiği ana noktalar arasında Avrupa Birliği ülkelerinde blockchain tabanlı çözüm projeleri için yapılan kolaylaştırıcı kanunlar ilk sırada yer alıyor.

Rapor ayrıca Avrupa Birliğindeki ülkelerin yönetim felsefesi açısından yekpare hareket etmeyi bırakması da olumlu bir etmen. Öyle ki AB ülkeler bazında da merkeziyetsizleşmeye gidiyor denilebilir. Bir diğer olumlu faktör ise Avrupa’da bu alana olan ilginin yani proje sayısının artışı.

Rapora göre yalnızca 2018 yılında, Asya’nın tamamında ICO’lara aktarılan fon 2.3 milyar dolar iken Avrupa’da bu rakam 4.1 milyar dolara ulaştı. Bu rakam ayrıca Amerika’da ICO’lara aktarılan kaynaktan da 2.6 milyar dolar fazla.

Engelleyici Değil Yol Gösterici Düzenlemelerin Olumlu Etkisi2018 yılında yaşanan ICO fonları artışında özellikle engelleyici değil yol gösterici düzenlemelerin olumlu etkisi oldu. Süreci daha sağlıklı hale getirecek pozitif etkili düzenlemeler ekseriyetle Avrupa ülkelerinden geldi.

Asya cenahında ise Hong Kong ve Singapur gibi önemli merkezlerde ICO’ları köstekleyecek çeşitli yasalar hayata geçirildi. Bu ülkeler kripto paraları güvenlik ürünleri olarak tanımladıkları için bu alana adım atacak girişimcilerden daha fazla sorumluluklar yerine getirmesini beklemeye başladılar.

Avrupa’da hayata geçirilen yasalara göz attığımızda ise yapılan değişikliklerin yol açıcı olduğunu görüyoruz. İşi yokuşa sürmekten ziyade girişimcinin aklındakini gerçekleştirmek için uygun ortam hazırlayan kolaylaştırıcı yasalar tıkanıklığın önünü açtı diyebiliriz.

Gibraltar (Cebelitarık boğazının kuzeyindeki, küçücük toprak parçası) ve Malta Avrupa’nın en küçük iki ülkesi. İşin ilgini bu iki ufacık ülke kendi büyüklüklerine oranla devasa ICO fonu toplamayı başardılar. Sadece bu ikisi 2018 yılında toplamda 300 milyon dolarlık ICO fonu topladı. İngiliz halkının bu yıl ICO’lara aktardığı kaynak 490 milyon dolar değerinde. İsviçre ise bu konuda daha aktif. İsviçre’de 556 milyon dolarlık kaynak ICO’lara aktarılmış durumda.

ICO’ların fon dağılım takibini yapan CoinSchedule’a göre 2018 yılı boyunca devam eden ayı piyasasına rağmen ICO’ların altın devri yaşandı. Bu yıl sektöre adım atan 889 ICO projesi var. Ki bu sayı 2017 yılındaki skorun neredeyse 3 katı.

Avrupa Dünya’nın kripto merkezi olmak elinden geleni yapıyor. Bu alanda Asya ülkelerindeki en büyük farkındalık ise Güney Kore’de. Güney Kore’nin blockchain tabanlı çözümlere yaklaşımını gördüğünüzde gerçekten şaşıracaksınız. ICON Güney Kore Aşkı yazımız için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Avrupa Dünya’nın Kripto Merkezi Mi Oluyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bu gelişme Bitcoin boğa piyasasının katalizörü olabilir Ripple teknik analizi 20 Aralık Bitcoin’in Günlük Hacmi Son Ayların Rekor Seviyesine Ulaştı Bu son kırılma Bitcoin ayı piyasasının son çırpınışları olabilir! Piyasada Kayıplar Sürekli Artış Eğiliminde! Kripto Para Piyasası Kızıl Bir Tablo Çizmeye Devam Ediyor – Top 10’un Tek Yükseleni Tron

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır