Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor
Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor

© Reuters.  © Reuters.

Yeni bir araştırmaya göre ‘hard fork‘ olarak bilinen yazılım güncellemeleri, kripto paraların istikrarını zedeliyor. Aynı araştırmaya göre yazılım güncellemelerine getirilecek olan standartlar ve bu alanda hazırlanacak kılavuzlar, kripto paraları daha dengeli hale getirmeyi sağlayabilir.

Oak Ridge Bilim ve Eğitim Enstitüsü bünyesindeki birkaç farklı araştırmacı tarafından hazırlanan raporda kripto paralarla ilgili çeşitli özellikler göz önüne alındı. Araştırmacılar ayrıca raporu hazırlarken Bitcoin’de yapılmış 800’den fazla soft ve hard forku incelediler.

Araştırmaya göre kripto paraların para ve bilgi alışverişlerinin yapılarını küresel çapta değiştirmeleri mümkün. Araştırmacılar kripto paraların ve özellikle Blockchain teknolojisinin epey ciddi bir potansiyele sahip olduklarını ancak iyi bir şekilde yönetilemeyen kripto paraların istikrarlarını kaybedebileceklerini söylüyorlar. Yapılan araştırmadan bir kesit şu şekilde:

“Bir kripto paranın Blockchain’inde böyle bir bozukluk yaşanması, insanların bu kripto paraya duydukları güveni yıkabilir.”

Ortaya çıkan ilginç sonuçlardan biri de BTC ağında yapılan soft ve hard forklardan ciddi bir kısmının yalnızca birkaç ay boyunca ayakta kalabilmiş olması. Tabii belirtmek gerekiyor ki senelerce ayakta kalmayı başaranlar da var. Araştırmacılara göre hard forklar gittikçe daha popüler bir hale gelecekler:

“Hard forklar günlük finans işlemlerinde kullanılmayı hedefleyen kripto paralar için bir hayli önemli olan platform dengesini ve öngörülebilirliğini tehdit ediyorlar. 

Bitcoin’in uluslararası çapta bir ödeme aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bir yorum yapan araştırmacılar, Bitcoin ağındaki madencilerin, cüzdan geliştiricilerinin, borsaların ve diğerlerinin istikrarı arttırmak için daha iyi bir yönetim şekline geçiş yapmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araştırma: Hard Fork Yaşayan Kripto Paraların İstikrarı Bozuluyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Borsası eToro, Binance Coin’i Listeliyor! Bitcoin Düşsün Diye Uğraşanlar Var! ABD Federal Rezervi Ulusal Dijital Para Fikrini Desteklemiyor Çin’deki Resmi Blockchain Şirketlerinin Sayısı 200’e Dayandı ABD’deki ilk fiziksel Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri piyasaya sürüldü İtalyan Posta Servisi, Hyperledger’in Blockchain Topluluğuna Katıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır