Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Araştırma: Bitcoin Ağına Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Pek Gerçekçi Değil

Ana Sayfa » GÜNCEL » Araştırma: Bitcoin Ağına Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Pek Gerçekçi Değil
Araştırma: Bitcoin Ağına Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Pek Gerçekçi DeğilYapılan yeni bir araştırmaya göre Bitcoin ağında bir yüzde 51 saldırısının yaşanma ihtimali bir hayli düşük.

Yüzde 51 Saldırısı Olası Değil

Hindistan‘daki Institute of Technology Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde doçentlik yapan Saravanan Vijayakumaran, Bitcoin ağındaki güvenlik düzeyiyle ilgili yeni bir rapor yayınladı.

Zebpay tarafından desteklenen bu araştırmada Bitcoin ağındaki güvenlik sorunları başlıca şu üç kategoriye ayrılıyor:

  • Bitcoin hırsızlığı
  • Onaylanmış ve onaylanmamış Bitcoin işlemlerinde değişiklik
  • Ağın normal işleyişinin bozulması

Yapılan araştırmada ayrıca özellikle olası bir yüzde 51 saldırısının olasılığına değiniliyor. Bu tarzdaki saldırının tanımı şöyle yapılabilir:

“Ağdaki hash oranının çoğunluğunu kontrol eden birinin veya birilerinin, ağdaki işlem geçmişini değiştirmesi ve yeni işlemleri durdurması.”

Bu yıl içerisinde yüzde 51 saldırısına kurban giden bazı kripto para ağları oldu. Doç. Dr. Vijayakumaran’ın araştırmalarına göre Bitcoin ağında bir yüzde 51 saldırısı yapabilmek için çok ciddi miktarda kaynağa ihtiyaç var. Ayrıca Bitcoin ağına yapılacak bir saldırı, saldırıyı yapan kişi veya kişilere çok fazla maliyet çıkaracağı gibi bu kişiye çok fazla getiri de sunmayacak.

Bitcoin ağının olası bir yüzde 51 saldırısı yaşamayacağına inanan Vijayakumaran, Bitcoin ağının sonunu getirmek isteyen güçlü bir devletin bu işi yapabileceğini de vurguluyor:

“Yüzde 51 saldırısı yapmak ciddi harcamalara yol açtığı gibi çok az maddi getiri sunuyor. Ancak Bitcoin’e düşman bir ülke bu saldırıyı düzenleyebilir.”

Vijayakumaran’a göre Bitcoin ağı, güçlü bir ülkenin saldırısına maruz kalmadığı süre boyunca güvenli sayılabilir.

Araştırma: Bitcoin Ağına Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Pek Gerçekçi Değil isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Araştırma: Bitcoin Ağına Yüzde 51 Saldırısı Yapmak Pek Gerçekçi Değil - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple’ın CEO’su Garlinghouse: Bitcoin’de uzun pozisyon aldım Anket: Fen ve Yaşam Bilimleri Kurumlarındaki Blockchain Kullanımı 2017 Yılından Beri Üç Kat Arttı Ethereum için Truffle, Infura ve MetaMask neden önemli? Bitcoin Fiyatı 4 Yıl İçinde 100.000 Dolar’dan Yüksek Olacak Roubini Yine Dilini Tutamadı: ‘Kendini Beğenmiş’ Bitcoin Yatırımcıları Hiçbir Şeyden Anlamıyor Bitcoin 4.000 Dolar Aşağısına Geriledi – Sebep Çin ve ABD’nin Yeni Gelişmesi Mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır