Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 20 Kat Daha Fazla Enerji Tüketiyor!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 20 Kat Daha Fazla Enerji Tüketiyor!
Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 20 Kat Daha Fazla Enerji Tüketiyor!


LongHash‘in elde ettiği verilere göre, her yıl 87,3 milyar dolardan daha fazla bir miktar, altın madenciliği yapmak için harcanıyor. Buna kıyasla Bitcoin madenciliği yapmak için harcanan yıllık miktar ise 4.3 milyar dolar seviyesinde.


Ana akım medyanın son yıllarda çok fazla üzerinde durduğu ve çokça eleştirdiği durumun aksine, esasında, altın madenciliği Bitcoin madenciliğine kıyasla 20 kat daha fazla enerji ve maliyete neden olmakta. Bir çok kurum 2017 yılından beri Bitcoin madenciliğinin çevreyi inanılmaz kötü etkilediğini savunmaktaydı.

Altın 7.8 Trilyon Dolar Değerinde Değil Mi?
Şu an için kripto para piyasasının toplam hacmi 200 milyar dolara yakın bir değere sahip ancak altının sahip olduğu piyasa hacmi 8 trilyon dolar seviyesinde. İki varlık arasındaki devasa piyasa hacim farkına bakıldığında, analistler altın madenciliği için gereken muazzam enerji gereksinimini belki haklı çıkarabilir.

Bunun yanı sıra, Bitcoin madenciliğinin aksine, altın ve değerli metal madenciliğinde her yıl gelişmemiş ülkelerde adını bile hiç duymadığımız insanlar hayatını kaybetmekte. Bunun yanı sıra, Bitcoin madenciliğinin tek nedeni lider kripto para biriminin sahip olduğu arz miktarını arttırıp, BTC için artan talebin karşılanabilmesini sağlama iken, altının madenciliğinin yapılmasının en önemli sebebi, durmadan daha fazla zengin olup aradaki varlık eşitsizliğini daha fazla arttırmak.

Bunun yanı sıra, çoğu madencilik merkezi daha ucuz olduğu için yenilenemeyen enerji kullanmayı tercih ediyor ve en çok da bu yüzden eleştirilerin odağında kalıyor. Ancak aynı durum altın, gümüş, ve diğer değerli varlık madencilikleri için de geçerli ve bu sebeple aralarında bu konuda da pek bir ayrım bulunmamakta.

Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 20 Kat Daha Fazla Enerji Tüketiyor! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Altın Madenciliği, Bitcoin Madenciliğinden 20 Kat Daha Fazla Enerji Tüketiyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Samsung’dan Üç Yeni Kripto Paraya Destek CNBC analistine göre gümüşteki ralli, Bitcoin’deki endişeden kaynaklanıyor Tron, BitTorrent Satışına Rağmen Hala Toparlanamadı! Max Keiser: 28 Bin Dolar Halen Mümkün XRP Likidite Endeksi Son 9 milyonu geçerek ATH’sini geride bıraktı Bitcoin Volatilitesi Tekrar Dibe Vurdu: Peki Bu Neyin Göstergesi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır