Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi
Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi

© Reuters.  Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi© Reuters. Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi

Bitcoin’in geçtiğimiz yıldaki yükselişine, hükümet kripto para birimlerine karşı olumsuz açıklamalarda bulundu. Bakanlar saadet zincirine benzetti ve vatandaşları uzak durmaları konusunda uyardılar. Ancak MHP, kripto para birimlerini küçümsemek yerine pazarın düzenlenmesi ve denetlenmesi için mevzuat hazırlaması gerektiğini savunuyor.

Milliyetçi Hareket Partisi genel başkan yardımcısı ve eski Sanayi Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Turkcoin” olarak adlandırılan devletin desteklediği bir kripto para önermek için 22 sayfalık rapor hazırladı. Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda konuyla ilgili yasal boşluğa dikkat çekiyor:

“Türk Ceza Kanunu, yasada açıkça suç olarak düşünülmeyen eylemler için kimsenin cezalandırılamayacağı hükmünü içeriyor. Raporda, bu hükme dayanarak, yasalarımızda yasak olmadığından kripto para birimleri kullanımı yasal olarak kabul edilebilir.”

Teknik ayrıntılar belirsiz kaldığı halde milletvekili, Turkcoin’in mevcut kripto para birimlerine göre daha düşük riskler üreteceğini savunduğu varlığa, menkul kıymetleri tokenize etmeyi amaçladığını ortaya koydu.

Raporda, bu varlık sepetinin, Türk Hava Yolları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türk Telekom gibi ülkenin servet fonu içerisinde büyük payı olan kamu şirketlerini dahil edeceği belirtildi.

Al-Monitor’e şunları söyledi:

“Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor. Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalıdır.”

Raporda, başka yerdeki milletvekili piyasayı kontrol etme çabasıyla kripto para piyasasında daha net bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Türkiye’de şifreleme konusundaki yasal çerçevenin yokluğunun, yasadışı kullanılmasına neden olabileceğini savundu ve şunları ekledi:

“Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin yürürlüğe konması, kripto para piyasasından, özellikle de Bitcoin’den gelir sağlamamızı sağlayacaktır. Bu bağlamda, ülkenin bu alanı düzenlemek için zorunlu bir borsa ve yasaya ihtiyacı var”

Tanrıkulu’nun yorumları; Cumhurbaşkanı Baş Danışmanı Cemil Ertem’in CNN Türkiye ile röportaj yaparken ulusal bir kripto satışı başlatmaya çalışacaklarını söylediği hafta geldi.

Türkiye’nin potansiyel değerlendirmesi, Venezuela’nın kendi coin satışını gördükten sadece bir gün sonra gelmesi gözlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin şimdiye kadar 735 milyon dolarlık bir büyüme gerçekleştirdiğini iddia etti.

Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan Yerli Kripto Para Önerisi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

5 Kasım Bitcoin, Ethereum, Ripple, BNB, Stellar analizi ABD Başsavcılığı Üç Büyük Kripto Para Borsasının Faaliyetlerinden Şüpheleniyor Binance app üzerinden kredi kartı ile alışveriş bugün başladı Beklenen Bitcoin platformu Bakkt, Bakkt Pay’de de sona geliyor Karayipler’de Kripto Para Şirketlerinde Çalışmak İçin Gereken Sertifikalar, Blockchain Üzerinden Hızla Veriliyor Analiz: Bitcoin 7200 dolara kadar yükselişini sürdürebilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır