Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ABD’deki Kongre Görüşmesinden Demeçler: ‘Kripto Para Teröristler İçin Verimsiz’

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD’deki Kongre Görüşmesinden Demeçler: ‘Kripto Para Teröristler İçin Verimsiz’
ABD’deki Kongre Görüşmesinden Demeçler: ‘Kripto Para Teröristler İçin Verimsiz’

© Reuters.  © Reuters.

ABD Kongresi’ne bağlı olan ve terörizm, yasa dışı finans gibi alanları araştıran bir alt komite, kripto paraların yasa dışı kullanımları hakkında bir araştırma yaptı ve konuyu tartışmaya açtı.

Alt komite, terörizme para aktarmak için kullanılan araçları araştırdı ve bu alanda kullanılan veya kullanılabilecek çeşitli sistemleri inceledi. Komite yaptığı araştırmalar doğrultusunda kripto paraları, hawale sistemini vb. ele aldı.

Kongre’de gerçekleşen duruşma sonucunda kripto paraların terörizm finansmanı açısından aslında pek de verimli olmadıkları sonucuna varıldı. Buna sebep olarak da El-Kaide, IŞİD gibi örgütlerin daha önceden kripto para ile para aktarmaya çalışmış ancak başarısız olmuş olmaları gösterildi.

Demokrasileri Savunma Derneği Yaptırım ve Yasa Dışı Finans Merkezi’nin analiz biriminden sorumlu olan Yaya Fanusie, başta Orta Doğu olmak üzere Dünya genelindeki çoğu teröristin kripto para erişiminin olmadığı bölgelerde yaşadığını ve bunun da itibari parayı teröristler için daha iyi bir seçenek haline getirdiğini vurguladı.

Fanusie’ye göre teröristler özellikle itibari para kullanarak ‘anonim’ bir şekilde para aktarabiliyorlar ve hatta bu metot teröristler arasında bir hayli yaygın.

Forbes tarafından yayınlanan yazıya göre Fanusie, kripto paraların “cihatçılar için verimsiz bir para birimi” olduğunu, “nakit paranın” ise hala “en çok tercih edilen” metot olduğunu söyledi.

Fanusie’ye göre ABD’de terörizm finansmanı hakkında soruşturmalar yürüten resmi kuruluşların özellikle kripto para işlemlerini daha iyi takip edebilmek için çeşitli adımlar atmaları gerekiyor:

“ABD teröristler git gide kripto paraya geçiş yapmaya başlamışken şimdiden önlem alarak dijital para piyasalarını yasa dışı finanstan izole hale getirebilir.”

ABD’deki Kongre Görüşmesinden Demeçler: ‘Kripto Para Teröristler İçin Verimsiz’ isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ABD’deki Kongre Görüşmesinden Demeçler: ‘Kripto Para Teröristler İçin Verimsiz’ - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

5 Kasım Bitcoin, Ethereum, Ripple, BNB, Stellar analizi ABD Başsavcılığı Üç Büyük Kripto Para Borsasının Faaliyetlerinden Şüpheleniyor Binance app üzerinden kredi kartı ile alışveriş bugün başladı Beklenen Bitcoin platformu Bakkt, Bakkt Pay’de de sona geliyor Karayipler’de Kripto Para Şirketlerinde Çalışmak İçin Gereken Sertifikalar, Blockchain Üzerinden Hızla Veriliyor Analiz: Bitcoin 7200 dolara kadar yükselişini sürdürebilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır