Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

© Reuters.  ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor© Reuters. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor

Intercept’in 20 Mart’ta yayınladığı raporda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Edward Snowden tarafından sağlanan gizli belgelerde, dünyanın her yerinden Bitcoin göndericilerini ve alıcılarını bulabildiği gösteriyor.

Bu makale için kullanılan kaynaklar, Glenn Greenwald, Laura Poitras ve Edward Scalill’in 2013 yılında yapılan kitlesel keşifler neticesinde ortaya çıkan ve Jeremy Scahill tarafından kurulan “adversarial gazeteciliğe” adanan bir yayın olan Intercept’e açıklandı.

NSA, Mart 2013’ten bu yana açıklanan geçen diğer belgelere göre, popüler bir anonimleştirme yazılımı olarak gizlenmiş bir program kullanarak ham global internet trafiğini toplamaya, analiz etmeye ve işlemeye yönelik bir sistem yaratarak bunu başardı.

OAKSTAR ve MONKEYROCKET

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, bazı başka kripto paraların izlenmesine de ilgi duysa da, Bitcoin temel hedefi olarak alındı.

İzleme, kurumun iletişimi izlemesini ve interneti oluşturan fiber optik bağlantılardan doğrudan veri çekmesini sağlayan bir dizi gizli şirket ortaklığını temsil eden “OAKSTAR” kod adıyla gizli bir internet sürveyans programı aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

OAKSTAR’ın bir alt programı olan MONKEYROCKET adlı VPN benzeri bir hizmet, Bitcoin kullanıcılarının kimliklerinin tanımlanmasında çok önemli bir rol oynadı. Kullanıcı verilerini saklamak yerine, MONKEYROCKET Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Güney Amerika’dan veri elde etmek için ağ donanımlarına dokundu.

NSA belgelerinde, MONKEYROCKET aynı zamanda 2012 yazında başlatılan “terörle mücadele alanında Batı kaynaklı olmayan internet anonimleştirme hizmeti” olarak tanımlanmakta.

Raporda “Şu anda yaklaşık 16.000 kayıtlı kullanıcı var ve site günde yaklaşık 2.000 etkinlik üretiyor… İran ve Çin önemli bir kullanıcı tabanına sahip ülkelerden sadece iki tanesi” açıklaması belirtiliyor.

MONKEYROCKET, ABD vatandaşlarını araştırırken ABD istihbarat ajanslarının yetkilerini genişleten 12333 sayılı Yürütme Kurulu kararı tarafından yönetilmekte. NSA, MONKEYROCKET için “uzun vadeli strateji” nin önemli bir parçasının “NSA’in daha sonra istismar edebileceği El-Kaide COMSEC güvencesini içerecek şekilde terörle mücadele hedeflerini çekmek” olduğuna dikkat çekiyor.

Sonuç olarak NSA, Bitcoin kullanıcılarının cihazlarının parolaları, tarayıcı geçmişleri ve hatta MAC adresleri de dahil olmak üzere önemli miktarda veri topladı. Tüm bu bilgiler, belirli Bitcoin cüzdanlarının kullanıcılarını tanımlamak için yeterli.

Sadece Bitcoin Değil

NSA, Mart 2013’te, MONKEYROCKET kullanarak Bitcoin ve LibertyReserve’yi hedefleyen istihbarat toplama çalışmaları hakkında bir güncelleme yaptı.

LibertyReserve, Bitcoin için bir selef olarak kabul ediliyor fakat Intercept’e göre, akılda bulundurmak suçuyla yaratılmıştır. Kosta Rika merkezli bir dijital para birimi hizmeti olan LibertyReserve, 6 milyar dolarlık kara para aklama operasyonuyla bağlantılı olarak tutuklanan Arthur Budovsky tarafından kuruldu ve kara para aklama olayı 20 yıl süren bir mahkumiyetle sonuçlandı.

Liberty Reserve’in kapatılmasından beş ay sonra ABD federal ajanları, dünyanın en büyük dark web pazarı olan Bitburg’daki işlemlerin yapıldığı SilkRoad adlı illegal marketin sahibi olan Ross Ulbricht’i tutukladı.

Snowden’in dosyaları, NSA’in FBI’ın SilkRoad soruşturmasına gerçekten katılıp katılmadığı hakkında fazla bilgi vermiyor. Ancak Ulbricht, kendisine karşı bütün delillerin, NSA tarafından elde edildiğini iddia etti ve illegal yoldan elde edilen delillerin dava için kabul edilemez olması gerektiğini söyledi. İddia makamı ise onun teorisini reddetti.

Kripto para birimlerinin hükümetlerin gözetim kurumları tarafından izlenmesi, anonimleştirme ve merkeziyetsiz tabi yapısı nedeniyle kripto paralara değer verenler için endişe kaynağı olabilir.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor isimli makale ilk olarak CoinAdam sitesinde yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı Bitcoin Kullanıcılarını Takip Ediyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

İşte 2 ünlü analistten 2 kritik Bitcoin tahmini Binance ile İlgili Sorunlar Binlerce Dolarlık Kayba Neden Oldu! Almanya’nın Dev Menkul Kıymet Borsası, Ülkenin İlk Kripto Para Trading Uygulamasını Piyasaya Sürdü! 5 Şubat Bitcoin analizi: BTC yatay hareketleri pozitif momentuma sahip Bitcoin 8.000 Dolar Üzerinde, Diğer Kriptolar Artışta Bu Roman Yazarı Bitcoin Yaratıcısı Satoshi Nakamoto Olabilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır