Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

800.000 Dolarlık XRP Tabanlı E-Dolandırıcılık, Güney Kore Yetkilileri ve FBI Tarafından Yakalandı

Ana Sayfa » GÜNCEL » 800.000 Dolarlık XRP Tabanlı E-Dolandırıcılık, Güney Kore Yetkilileri ve FBI Tarafından Yakalandı
800.000 Dolarlık XRP Tabanlı E-Dolandırıcılık, Güney Kore Yetkilileri ve FBI Tarafından Yakalandı

© Reuters.  © Reuters.

İddialara göre Güney Kore yetkilileri ve FBI, ”onlarca” XRP yatırımcısının hedef alındığı 800.000 dolarlık kripto para e-dolandırıcılık sistemini çökertti

Güney Kore‘nin başkenti Seul içerisinde yer alan siber suçlarla mücadele departmanı, devasa bir kripto e-dolandırıcılık ağı kurduğu iddia edilen iki kişiyi tutukladı. Yerel haber kaynaklarına göre şüphelilerin arasında bir yazılım mühendisi ve onun patronu da bulunuyor.

Mühendisin ismi verilmese de, kendisinin 42 yaşında eski bir bilgisayar programcısı olduğu ve sahte XRP trading internet sayfası tasarlamak için işe alındığı biliniyor. Güney Kore menşeli haber kaynaklarının belirttiğine göre, söz konusu dolandırıcılığın asıl ”dehası”, gerçek XRP kripto para borsası internet sayfası için çalışan bir eleman olduğunu iddia etmiş.

60’ın Üzerinde Yatırımcıyı Kandırdılar
Polis raporlarına göre dolandırıcı sahte bir hesaptan girerek, hedeflediği kişilere e-mail ile ulaşmış ve daha sonra onların fonlarının ”dondurulduğunu” söylemiş. Gönderilen mailin içerisinde kurbanların hesaplarının bulunduğu sitenin sahte bir versiyonu bulunuyor ve bu sahte versiyonu fark etmeyen kişiler hiçbir şeyden şüphelenmeden hesap bilgilerini rahatça giriyorlar.

Toplamda 37 Japon ve 24 Güney Koreli trader bu iyi hazırlanmış tuzağa düşüp, toplamda 800.000 dolar değerinde XRP kaybına neden oldu. Dolandırıcılık yöntemi sadece Güney Kore ve Japon vatandaşlarını etkilemiş olsa da, FBI’ın araştırmaya katılma sebebi olarak Ripple firması öne sürülüyor. Dolandırıcı eline geçirdiği XRP tokenlerini sattıktan sonra, beş yıldızlı bir apartman binası (hotel tipinde) tutup, çeşitli lüks eşyalar satın almış.

800.000 Dolarlık XRP Tabanlı E-Dolandırıcılık, Güney Kore Yetkilileri ve FBI Tarafından Yakalandı isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

800.000 Dolarlık XRP Tabanlı E-Dolandırıcılık, Güney Kore Yetkilileri ve FBI Tarafından Yakalandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Goldman Sachs: Bitcoin Fiyatı Artacak Önde Gelen Siber Güvenlik Firması, Lider Kripto Para Borsalarının Güvenliğini Derecelendirdi Lisanslı borsadan Bitcoin boğalarına büyük destek: BTSE Futures 100x’e kadar kaldıraç destekleyecek Alibaba, Blockchain ve IoT Teknolojisini Kullanmaya Başlayacak Konsey: Bitcoin Devasa Yatırım Aracının Yerini Alamaz! Ethereum Madenciliğini Sürdürmek Kar Getirir mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır