Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak

Ana Sayfa » GÜNCEL » AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak
AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi ArttıracakAvrupa Birliği’nin finansal piyasalardan sorumlu olan birimi, kripto paraları takip etmek için özel çalışmalara başladı.

Avrupa Menkul Kıymet ve Piyasalar Otoritesi (ESMA), bundan birkaç gün önce 2019 yılını kapsayan yeni bir program yayınladı. ESMA, yayınladığı bu programda önümüzdeki yıl hangi alanlarda çalışma yürüteceğini, hangi alanları yakından takip edeceğini açıkladı.

ESMA, önümüzdeki yıl boyunca AB’deki finansal düzeni korumak için kripto paraları takip edeceğini duyurdu. ESMA kripto para piyasasını takip etmenin yanı sıra kripto para sektörünün barındırdığı riskleri de araştıracağını vurguladı.

Yayınlanan programa göre ESMA’in önümüzdeki yıl boyunca kripto paraları ve genel olarak fintech sektörünü araştırmak için ayıracağı bütçe 1 milyon eurodan daha fazla olacak.

ESMA, yayınladığı programda önümüzdeki yılla ilgili hedeflerini şöyle özetledi:

“Yenilikçi finansal faaliyetlere hem düzenleme hem de denetleme kapsamında dengeli bir tutumla yaklaşmak, AB kuruluşlarına, piyasa yatırımcılarına ve tüketicilere tavsiyelerde bulunmak.”

AB’de finansal piyasaları düzenlemekle yükümlü olan ESMA, kripto para sektörünü incelerken yine AB bünyesindeki Finansal Ürün Piyasaları Direktifi’ni (MiFIR) baz alıyor olacak.

MiFIR, özellikle fark sözleşmelerini (CFD) ve ikili opsiyonları ele alan bir direktif. AB dahilindeki kuruluşlar bu direktif sayesinde bireysel yatırımcılara sunulan ikili opsiyonların satışına ve tanıtımına sınır getirebiliyor, hatta doğrudan yasaklayabiliyorlar.

ESMA bu yılın ocak ayında kripto para tabanlı fark sözleşmeleriyle ilgili halkın görüşünü yoklamıştı. ESMA, o dönemde yaptığı açıklamalarda söz konusu ürünlerin olası kullanımlarını ve mevcut yasalarla uyuşup uyuşmayacağını araştırıyordu.

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

AB’nin Finansal Otoritesi Kripto Para Gözetimine Ayırdığı Bütçeyi Arttıracak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Fiyatı Konusunda Uzmanlar Yatırımcılara Sakin Olmalarını Tavsiye Ediyor Bitcoin, Tayland ve Malta Kripto Düzenleme Tasarısını Geçirince Yükseldi Facebook Blockchain İle Olan İlişkisini Derinleştiriyor – Yeni İş İlanı Yayınlandı Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı! Bitcoin G20 Üyelerinin Kriptoları Döviz Olarak Görmemesiyle Yükselişe Geçti Kraken, Dedikoduları Yalanlamasına Rağmen 57 Elemanını İşten Çıkardı – 1.000 Kişi Daha Çıkarılacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır